| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Internetowe portale tematyczne - skuteczna promocja firm, marek i produktów

Internetowe portale tematyczne - skuteczna promocja firm, marek i produktów

Współcześnie internetowe portale tematyczne, podobnie zresztą jak telewizyjne kanały tematyczne, stały się bardzo skutecznym kanałem promocyjnym dla firm, marek produktów i usług. Tego typu portale świetnie się sprawdzają zarówno w działaniach reklamowych, jak i w działaniach typu PR. Ponadto linki do danej strony firmowej z uznanych i cenionych przez internautów portali, istotnie przyczyniają się do wzmocnienia pozycji tej strony w wynikach wyszukiwania w Google.

Początki Internetu na świecie to głównie specjalistyczne strony internetowe o charakterze popularnonaukowym oraz naukowym. W miarę upowszechniania Internetu, popularność zyskiwały portale o charakterze uniwersalnym. Nierzadko portale te połączone były z wyszukiwarkami. Miały one ambicję stać się jakby głównym wejściem użytkowników do Internetu, ich kierunkowskazem. W chwili, gdy profesjonale wyszukiwarki odseparowały się od działu informacyjnego, zaczęły powstawać portale tematyczne. Portale te to pewnego rodzaju internetowe czasopisma, skupiające swą uwagę na jednym obszarze wiedzy. W przeciwieństwie jednak do gazet, internetowe portale tematyczne dają o wiele większe możliwości prezentacji interesujących zagadnień, reklamy i promocji oraz interakcji z użytkownikami. Wiele portali tematycznych powstało jako internetowe wydania czasopism drukowanych. Bywają przypadki, że tradycyjne czasopisma z powodów finansowych, rezygnowały z wydawania swoich drukowanych odpowiedników, poprzestając na wydawaniu i redagowaniu tylko internetowego portalu (np. „Machina”).

W chwili obecnej chyba nikt nie wyobraża sobie Internetu bez branżowych portali tematycznych, skupiających specjalistów z danej dziedziny. Dzięki możliwości szybkiego aktualizowania informacji (o wiele szybszej niż w przypadku cyklu wydawniczego czasopism drukowanych), dla wielu osób internetowe portale tematyczne stały się głównym źródłem wiedzy eksperckiej, wykorzystywanej w pracy. Szczególnie to widać w branży IT, marketingu w Internecie czy SEO/SEM. W tym obszarze właściwie cała wiedza skupiona jest w Internecie. Pogarszająca się koniunktura gospodarcza praktycznie wyeliminowała większość drukowanych czasopism branżowych. Wydaje się, że te, które jeszcze istnieją, także w niedalekiej przyszłości będą musiały się przenieść do Internetu. Upowszechnienie urządzeń mobilnych, np. wszelkiego rodzaju tabletów, zapewne przyśpieszy ten proces.

Podstawy promocji firm w Internecie >>

W obecnej chwili zdecydowana większość portali tematycznych, nawet tych specjalistycznych, jest bezpłatna. Wydaje się jednak, że wiele portali specjalistycznych skierowanych do wąskiej grupy odbiorców, chcąc utrzymać wysoki poziom obsługi technicznej i merytorycznej tekstów, będzie musiało wprowadzić opłaty za dostęp do informacji. Oczywiście darmowe pozostaną zapewne portale tematyczne adresowane do szerokiej rzeszy użytkowników - czyli te, które będą w stanie utrzymywać się opłat reklamodawców.

Na internetowe portale tematyczne w głównej mierze trafiają nieprzypadkowi użytkownicy. Widownię portali tematycznych tworzą nie tylko eksperci i specjaliści, ale także wszyscy inni internauci poszukujący fachowej wiedzy z danej dziedziny. Wiadomo przecież, że odbiorca szukający informacji z własnej inicjatywy, jest szczególnie chłonny na wszelkiego rodzaju informacje o nowościach oraz reklamy nowych produktów. To sprawia, że każdy komunikat zamieszczony na internetowym portalu tematycznym trafia w przysłowiową „10”. Eksperci wskazują, że właśnie tam użytkownicy sami szukają reklam, a nie odwrotnie - że reklamy szukają odbiorców. Pod względem promocji internetowe portale tematyczne charakteryzują się wysoką efektywnością. Firmy z informacjami i reklamami mogą trafić do najbardziej, z ich punktu widzenia, poszukiwanego odbiorcy. Wielu z nich to potencjalni klienci poszukujący informacji przed planowanym zakupem. Pomimo faktu, że grupy odbiorców portali tematycznych są mniejsze niż grupy odbiorców wielkich portali informacyjnych o charakterze uniwersalnym, to jednak użytkownicy korzystający z portali tematycznych dla firm są o wiele bardziej wartościowi.

Pozycjonowanie stron www to efektywny sposób promocji firmy >>

Internetowe portale tematyczne to optymalne środowisko do zamieszczania wszelkiego rodzaju komunikatów reklamowych i informacji PR. W kontekście fachowej informacji, wszystkie komunikaty zyskują na wiarygodności, co skutecznie podnosi ich efektywność. Dotyczy to także komunikatów reklamowych odwołujących się do pozaracjonalnych pokładów świadomości odbiorcy. W kontekście wiedzy eksperckiej nawet one zyskują nieco racjonalności substancjalnej. Jednakże chcąc uzyskać największą wiarygodność komunikatu reklamowego na portalu tematycznym, warto pokusić się o przygotowaniu specjalnego wariantu komunikatu reklamowego, który w głównej mierze odwoływałby się do racjonalnej części osobowości. Komunikat prezentujący nie tylko korzyści z posiadania produktu, ale także jego szczególne cechy i parametry, dla odbiorcy portalu tematycznego będzie jeszcze bardziej wiarygodny.

Najprostszym sposobem promocji na portalu tematycznym jest zamieszczenie zwykłej reklamy. Najmniejszą skuteczność mają jednak wszelkiego rodzaju reklamy, utrudniające korzystanie z portalu (np. te których nie można w szybki sposób zamknąć lub całkowicie wyłączyć). Komunikat reklamowy przeznaczony do portalu tematycznego powinien w większej mierze odwoływać się do rozumu niż emocji, a także swoją formą wpasować się w konkretne środowisko. Komunikat musi być nieco bardziej subtelny. Warto zadbać o to, by epatował najważniejszymi parametrami, które są mało interesujące dla masowej widowni. Odbiorca portali tematycznych jest wymagający. Od komunikatu reklamowego oczekuje tych informacji, których dotychczas nie znalazł. Najważniejsze jednak, że odbiorca komunikatu reklamowego na portalu tematycznym to w głównej mierze potencjalny klient, który już posiada potrzebę posiadania jakiejś konkretnej rzeczy. Rolą komunikatu jest go tylko przekonać do konkretnej firmy lub marki.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK