| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Firmowa strona www zwiększa wiarygodność biznesu

Firmowa strona www zwiększa wiarygodność biznesu

Ponad połowa mikro firm, dokładnie 58%, nie ma swojej witryny internetowej – wynika z badań przeprowadzonych przez Tax Care. Im mniejszy biznes, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie posiadał własną stronę. Przedsiębiorcy, którzy taką witrynę prowadzą, korzystają najczęściej z tanich domen, a miesięcznie na obsługę strony wydają nie więcej niż 50 zł.

Ale oczywiście brak strony może też wynikać stąd, że przedsiębiorca po prostu nie ma wiedzy na temat tego, jakie koszty wiążą się z jej posiadaniem, bądź z góry zakłada, że własna witryna to duży wydatek. Z przeprowadzonego badania wynika tymczasem, że przedsiębiorcy, którzy już własną stronę mają, w większości płacą za jej serwisowanie nie więcej niż 100 zł miesięcznie. Tak odpowiedziało 59% podmiotów posiadających witrynę. Koszt nie większy niż 50 zł ponosi 48% badanych. Tylko co piąty przedsiębiorca, który ma własną stronę, zadeklarował, że serwisowanie jej kosztuje go więcej niż 100 zł miesięcznie.


 


Uzyskane wyniki prowadzą do wniosku, że drobni przedsiębiorcy korzystają z tanich domen i rzadko aktualizują treści zwarte na swojej stronie. W przeprowadzonym badaniu nie rozróżniono, czy strona ma charakter autorski, czyli wiąże się z posiadaniem własnej domeny, czy też działa w domenie jakiegoś serwisu (zwykle branżowego).

Miesięczne wydatki na serwisowanie strony to nie jedyne, jakie trzeba ponieść, żeby mieć własną witrynę w internecie. Najpierw przedsiębiorca musi zapłacić za jej stworzenie. Koszty zależą w tym przypadku od tego, jak bardzo skomplikowany jest to projekt w sensie struktury, jakie są wymagania co do grafiki i kto pracę będzie wykonywał. Na rynku dostępne są zarówno oferty studentów informatyki, jak i profesjonalnych wykonawców. A to powoduje, że koszt stworzenia strony dla małej firmy może wahać się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. To wydatek jednorazowy. Posiadacz własnej strony musi natomiast raz do roku ponieść koszt związany z rejestracją domeny. Tu stawki kształtują się w przedziale od ok. 10 zł do ok. 150 zł. Kolejna pozycja kosztowa to usługa tzw. hostingu, czyli w uproszczeniu dostępu do serwera, na którą trzeba przeznaczyć od kilkudziesięciu do mniej więcej 200 zł rocznie.

Najtrudniej oszacować opłaty związane z serwisowaniem strony, czyli aktualizacją zawartych na niej treści. Tu bowiem stawki zależą od wykonawcy, częstotliwości dokonywanych zmian, a także tego, jak skomplikowane są to działania. Dla przykładu można przyjąć, że wprowadzenie raz w miesiącu nowej oferty produktowej (ok. 10 produktów - opis plus zdjęcia), to wydatek rzędu 50-100 zł.

Szacunkowe koszty związane z posiadaniem własnej strony przez małą firmę

wydatek

kwota

częstotliwość

projekt plus stworzenie strony

od kilkuset zł do kilku tysięcy

jednorazowo

rejestracja domeny

od ok. 10 zł do ok. 150 zł

raz na rok

dostęp do serwera

od kilkudziesięciu do ok. 200 zł w skali roku

różnie (np. miesięczna, roczna) 

serwisowanie/aktualizacja treści

od ok. 50 zł do ok. 100 zł (przykładowy koszt aktualizacji oferty 10 produktów - opis plus zdjęcia)

w zależności od potrzeb


Katarzyna Siwek

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK