REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informatyczne wsparcie

Teresa Olszewska

REKLAMA

Firmy w coraz większym stopniu doceniają rolę narzędzi IT w zarządzaniu kadrami. W pierwszych miesiącach minionego roku przedsiębiorcy nadal sceptycznie podchodzili do decyzji zakupowych. Kolejne miesiące przyniosły już jednak zauważalną poprawę i rosnące zainteresowanie zaawansowanymi rozwiązaniami IT do zarządzania kapitałem ludzkim. Wszystko wskazuje na to, że taki trend utrzyma się także w tym roku.

REKLAMA

Firmy w coraz większym stopniu doceniają rolę narzędzi IT w zarządzaniu kadrami. W pierwszych miesiącach minionego roku przedsiębiorcy nadal sceptycznie podchodzili do decyzji zakupowych. Kolejne miesiące przyniosły już jednak zauważalną poprawę i rosnące zainteresowanie zaawansowanymi rozwiązaniami IT do zarządzania kapitałem ludzkim. Wszystko wskazuje na to, że taki trend utrzyma się także w tym roku.

REKLAMA

Według prognoz firmy analitycznej Gartner, światowe wydatki na IT w 2011 r. wzrosną o 5,1 proc., osiągając poziom 3,6 bln dol. Większego poziomu inwestycji należy spodziewać się także w branży rozwiązań informatycznych do zarządzania kadrami. Już w minionym roku przedsiębiorcy docenili znaczenie efektywnego zarządzania pracownikami dla prawidłowego rozwoju firmy. 2010 rok pokazał, że pracodawcy coraz chętniej korzystają z rozwiązań informatycznych dla HR, wspomagających optymalizację i redukcję kosztów działania przedsiębiorstw. Wszystko wskazuje na to, że podobna tendencja wzrostowa utrzyma się również w bieżącym roku. Coraz większa popularność narzędzi informatycznych wspomagających zarządzanie personelem widoczna jest zarówno w przypadku aplikacji umożliwiających optymalizację procesów operacyjnych, jak i tych, które bezpośrednio wspierają realizację strategii firmy. Klienci coraz częściej świadomi swoich indywidualnych potrzeb szukają specyficznych rozwiązań, szytych niejako na miarę, które dają możliwość maksymalnego dopasowania oprogramowania do indywidualnych wymagań ich przedsiębiorstwa.

Docenione oprogramowanie

Korzyści z wykorzystania narzędzi IT w zarządzaniu kadrami można szukać na wielu poziomach działania organizacji i z pewnością dlatego działy HR, jak też sami przedsiębiorcy w coraz większym stopniu doceniają ich rolę w zarządzaniu firmą. Oprogramowanie wspomagające zarządzanie personelem wprowadza pełną automatyzację, standaryzację i redukcję kosztów. Narzędzia IT w znaczący sposób podnoszą również bezpieczeństwo działań, minimalizując ryzyko kar finansowych oraz innych sankcji wynikających z niedopełnienia obowiązków ustawowo nałożonych na pracodawcę. Przykładowo, elektronizacja zarządzania czasem pracy powoduje, że system automatycznie kontroluje zgodność wprowadzanych informacji z aktualnymi przepisami prawa pracy, sugeruje poprawki, zapewnia kontrolę limitów godzin nadliczbowych i limitów dla niepełnoetatowców oraz kwalifikację rozliczeń sald do odpowiednich okresów rozliczeniowych, niwelując w ten sposób ryzyko otrzymania kary od Państwowej Inspekcji Pracy czy Sądu Pracy. Choć wydaje się, że takie sankcje to rzadkie przypadki, w rzeczywistości zdarzają się na tyle często, że część pracodawców z góry uwzględnia ten wydatek w swoim budżecie.

Trendy zakupowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W minionym roku zainteresowanie pracodawców coraz częściej koncentrowało się na narzędziach do samoobsługi pracowniczej i menedżerskiej. Takie rozwiązania pozwalają firmie na pozyskanie nowych narzędzi komunikacji. W konsekwencji ułatwia to zarządzanie administracją kadrowo-płacową, a także czasem pracy. W ubiegłym roku ten obszar coraz wyraźniej zarysowywał się na rynku, podczas gdy w latach ubiegłych był rzadkim elementem zakresów odbywających się wdrożeń. Wyraźnie rośnie też zainteresowanie narzędziami IT do zarządzania wynagrodzeniami, rozumianymi jednak nie jako proste narzędzia do naliczania i wypłaty świadczeń, lecz jako instrumenty motywacji pracowników.

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się również na zakup rozwiązań informatycznych bezpośrednio wspierających realizację strategii firmy. Chodzi tu przede wszystkim o takie procesy, jak rekrutacja, tworzenie systemów motywacyjnych wspierających pożądane działania i zachowania pracowników oraz rozwój i szkolenia kadr w obszarach newralgicznych dla prawidłowej realizacji strategii. Zastosowanie odpowiednich narzędzi informatycznych ma szczególną wagę, zwłaszcza w świetle coraz większego zainteresowania firm zarządzaniem na podstawie wartości. Dzięki odpowiednim instrumentom informatycznym możliwa jest realizacja wszystkich powyższych obszarów „miękkiego HR” w sposób zgodny z przyjętymi wartościami organizacji.

Pomiar inwestycji w kadry

Zagadnieniem, które budzi coraz większe zainteresowanie działów HR, jest controlling personalny, który pozwala wyrazić wartość kapitału ludzkiego w firmie za pomocą wymiernych wartości i umożliwia realizowanie działań kadrowych zgodnie ze strategią organizacji. Jest też swoistym barometrem pokazującym efektywność zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie. Pozwala odpowiedzieć na pytania o mierzalną wartość kapitału ludzkiego, o zwrot z inwestycji w kadry, czy o koszty absencji i fluktuacji. Choć na gruncie polskim obszar ten wciąż jest niedostatecznie zagospodarowany, należy się spodziewać, że oferowane przez controlling personalny odpowiednio skonstruowane narzędzia w 2011 r. przyniosą rosnącą liczbę projektów zrealizowanych w tym zakresie. Wszystko wskazuje na to, że właśnie w narzędziach oferowanych przez controlling personalny firmy odnajdą szansę na podniesienie efektywności działań kadrowych. (...)

Teresa Olszewska

Autorka jest prezesem zarządu GAVDI Polska SA, firmy dostarczającej usługi i produkty związane z rozwiązaniem SAP Human Resources. Jest ekspertem w dziedzinie rozwiązań dla zarządzania kadrami.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Personel i Zarządzanie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA