| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Lepsze biuro - większy sukces

Lepsze biuro - większy sukces

Eko-biuro, albo inaczej zielone biuro, to nie tylko budynek, wyposażenie i wykorzystywane w nim technologie, lecz także ludzie. Zaangażowanie pracowników, ich kreatywność, efektywność i kondycja decydują o sukcesie firmy.

Z tego względu niektórzy pracodawcy stosują już w firmach rozwiązania, które poprawiają samopoczucie pracowników i wpływają na ich stan zdrowia. Do takich działań należą między innymi programy typu wellness: prowadzenie edukacji prozdrowotnej, inwestycje w ergonomię biura, tworzenie w firmach sal do ćwiczeń i relaksu. W tej grupie mieści się także współpraca z placówkami opieki zdrowotnej i indywidualny nadzór nad zdrowiem pracowników. Takie działania podnoszą wydajność pracy, poprawiają ekonomiczną sytuację przedsiębiorstw, zwiększają lojalność pracowników, a także budują pozytywny wizerunek firmy na rynku.

W ostatnich latach powstało wiele organizacji i stowarzyszeń, które promują idee ochrony środowiska w miejscach pracy, tworzą programy i zachęcają do działań na rzecz ekorozwoju także na poziomie biur. Prowadzą konsultacje i niezależny audyt produktów i firm w zakresie spełniania przez nie eko-kryteriów. W ten sposób pokazują, jak być ekologicznym.

Istnieją też narzędzia, które zachęcają pracodawców do działań na rzecz środowiska naturalnego, a jednocześnie ułatwiają zarządzanie nimi w przedsiębiorstwie. Należy do nich m. in. audyt EMAS, czyli Eco-Management and Audit Scheme. Ten wprowadzony przez Parlament Europejski system rejestruje i wyróżnia specjalnym godłem organizacje lub przedsiębiorstwa, które wdrożyły system zarządzania środowiskowego zgodnie z wymogami europejskiej normy ISO 14001. Norma ta określa standardy zrównoważonego zarządzania, które obejmują wybór surowców i materiałów, proces produkcji, magazynowania i pakowania, transport i recykling odpadów oraz zużytych produktów. Firma, która wdroży u siebie system, otrzymuje akredytowany certyfikat. Więcej informacji na www.emas.mos.gov.pl; www.emas-polska.pl.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Sekretariat
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK