REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepsze biuro - większy sukces

Zientek-Varga Jolanta

REKLAMA

Eko-biuro, albo inaczej zielone biuro, to nie tylko budynek, wyposażenie i wykorzystywane w nim technologie, lecz także ludzie. Zaangażowanie pracowników, ich kreatywność, efektywność i kondycja decydują o sukcesie firmy.

Z tego względu niektórzy pracodawcy stosują już w firmach rozwiązania, które poprawiają samopoczucie pracowników i wpływają na ich stan zdrowia. Do takich działań należą między innymi programy typu wellness: prowadzenie edukacji prozdrowotnej, inwestycje w ergonomię biura, tworzenie w firmach sal do ćwiczeń i relaksu. W tej grupie mieści się także współpraca z placówkami opieki zdrowotnej i indywidualny nadzór nad zdrowiem pracowników. Takie działania podnoszą wydajność pracy, poprawiają ekonomiczną sytuację przedsiębiorstw, zwiększają lojalność pracowników, a także budują pozytywny wizerunek firmy na rynku.

REKLAMA

Zachęt nie brakuje

REKLAMA

W ostatnich latach powstało wiele organizacji i stowarzyszeń, które promują idee ochrony środowiska w miejscach pracy, tworzą programy i zachęcają do działań na rzecz ekorozwoju także na poziomie biur. Prowadzą konsultacje i niezależny audyt produktów i firm w zakresie spełniania przez nie eko-kryteriów. W ten sposób pokazują, jak być ekologicznym.

Istnieją też narzędzia, które zachęcają pracodawców do działań na rzecz środowiska naturalnego, a jednocześnie ułatwiają zarządzanie nimi w przedsiębiorstwie. Należy do nich m. in. audyt EMAS, czyli Eco-Management and Audit Scheme. Ten wprowadzony przez Parlament Europejski system rejestruje i wyróżnia specjalnym godłem organizacje lub przedsiębiorstwa, które wdrożyły system zarządzania środowiskowego zgodnie z wymogami europejskiej normy ISO 14001. Norma ta określa standardy zrównoważonego zarządzania, które obejmują wybór surowców i materiałów, proces produkcji, magazynowania i pakowania, transport i recykling odpadów oraz zużytych produktów. Firma, która wdroży u siebie system, otrzymuje akredytowany certyfikat. Więcej informacji na www.emas.mos.gov.pl; www.emas-polska.pl.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dużo przed nami

W Polsce świadomość ekologiczna i odpowiedzialność za środowisko na razie nie dorównują standardom światowym, ale z roku na rok sytuacja się poprawia. Znaczący wpływ mają na to obowiązujące także u nas europejskie regulacje prawne dotyczące ekologii. W wielu przedsiębiorstwach, przede wszystkim tych, które działają na międzynarodowym rynku, stosuje się technologie i rozwiązania przyjazne środowisku, co potwierdzają certyfikaty. Eko-audyt i certyfikaty ekologiczne nie są co prawda obowiązkowe, ale rośnie ich znaczenie w budowaniu wizerunku marki i prestiżu firmy. Posiadanie takich certyfikatów stanowi ważną informację dla konsumentów, którzy wybierając produkty firm posiadających takie znaki, decydują o współpracy właśnie z taką firmą.

Wybrane certyfikaty dotyczące wyposażenia biur

REKLAMA

1. „Zielone Biuro” będące częścią programu Czysty Biznes - certyfikat przyznawany na dwa lata przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Otrzymują go firmy i instytucje podejmujące inicjatywy na rzecz ochrony środowiska, przez co wzmacniają własny proekologiczny wizerunek. Muszą też spełniać kryteria „Zielonego Biura” www.czystybiznes.pl.

2. FSC - certyfikat nadawany przez międzynarodową organizację Forest Stewardship Council przez akredytowane jednostki certyfikujące. Otrzymują go wyroby z drewna pochodzącego z legalnej eksploatacji lasów www.fsc.org.pl, www.fsc.pl.

3. Energy STAR - amerykański znak przyznawany od 1992 r. energooszczędnym produktom przez U.S. Environmental Protection Agency i U.S. Department of Energy www.fsc.org; www.fsc.pl.

4. EPEAT - amerykański system wyboru, oceny i wyróżniania sprzętu elektronicznego przyjaznego dla środowiska www.epeat.net.

Jolanta Zientek-Varga

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sekretariat

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA