| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak kontrolować informacje w sieci

Jak kontrolować informacje w sieci

Czym tak naprawdę różni się rozwój systemów elektronicznych od całej reszty techniki? Nie da się go opisać wymiernymi liczbami, wszelkie gigaherce i terabajty wywołują tylko zamęt w głowach. IT, czyli „information technology”, zajmuje się przede wszystkim przetwarzaniem informacji, czyli najcenniejszej z walut świata.

Skoro bardzo krytycznie odniosłem się do dzisiejszych trendów posiadania ogromnej liczby wirtualnych przyjaciół - można wysnuć wniosek, że współdzielenie wirtualnych zasobów przez ludzi znających się osobiście, często dość dobrze, połączonych wspólną pracą, zainteresowaniami czy innymi celami, nie powinno wzbudzać obaw. Nie do końca. Potrzeba wymiany informacji od dawna motywuje ludzkość do wynajdywania różnych sposobów komunikowania. Wygranym, najbardziej popularnym, staje się często ten najprostszy - kilka lub kilkanaście osób używa jednego konta mailowego czy innego, z założenia przeznaczonego dla jednej osoby. Skoro wszyscy się znają, niebezpieczeństwa z pozoru nie ma. Istotnie, straty nie muszą być duże, niemniej jest to często źródło kłopotów. Wspólne konto mailowe to często problemy z konfiguracją programu pocztowego (jedna osoba może niechcący „zabrać” całą jej zawartość, trudno prowadzić spójną książkę adresową i korespondencję do wielu osób), a „wieloosobowe” konta do innych systemów to jeszcze więcej zmartwień. Przypadkowe blokowanie, trudności ze zmianą hasła i informowaniem wszystkich o tym, brak możliwości sprawdzenia kto jest odpowiedzialny za wykonane w systemie operacje czy wreszcie niepotrzebnie widoczna dla wszystkich historia odwiedzanych stron (w przypadku kont oferowanych przez duże portale) - to tylko najważniejsze z argumentów za niestosowaniem jednego loginu i hasła dla wielu osób. Dlatego pomimo dużej popularności tego rozwiązania (w grupach studentów, współpracowników) - nie polecam go. Istnieje wiele rozwiązań typu forum, lista mailingowa, systemy wspólnej zdalnej pracy typu SharePoint, QuickPlace, które umożliwiają pracę grupową z poszanowaniem odrębności każdego użytkownika.

Ogromna łatwość przesyłania informacji, jej błyskawiczne rozprzestrzenianie się w elektronicznej sieci komputerów, nie zawsze może być dla nas korzystne. Dzisiejszy internet jest jak słup ogłoszeniowy - powiesić na nim nową kartkę jest niezwykle łatwo, ale niestety trzeba liczyć się z faktem, że ta kartka pozostanie tam na bardzo długo.

Paweł Chojnacki

arkconsulting.com.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Sekretariat
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK