| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak kontrolować informacje w sieci

Jak kontrolować informacje w sieci

Czym tak naprawdę różni się rozwój systemów elektronicznych od całej reszty techniki? Nie da się go opisać wymiernymi liczbami, wszelkie gigaherce i terabajty wywołują tylko zamęt w głowach. IT, czyli „information technology”, zajmuje się przede wszystkim przetwarzaniem informacji, czyli najcenniejszej z walut świata.

Związek pracownika z firmą nie jest małżeństwem - a jeśli nawet, to takim, gdzie strony mają wyraźnie zaznaczoną intercyzę. Zabierany wszędzie ze sobą firmowy laptop, staje się z czasem bardzo osobistym narzędziem. Dobrze jest pamiętać, jakie operacje wykonujemy z jego pomocą jako pracownik firmy, a jakie na własne konto. Całkowite zakazy przeglądania innych stron www niż związanych z pracą, czy pisania maili z niefirmowego konta są dziś mało sensowne, ważne jednak, aby robić to rozważnie i świadomie. Nie w każdej społeczności internetowej chcemy lub powinniśmy być rozpoznawani jako pracownicy firmy X, może to być niewłaściwe zarówno dla nas, jak i naszej firmy. Dlatego zanim zaczniemy używać służbowego maila do przesyłania zupełnie prywatnych informacji - zastanówmy się nad konsekwencjami, bo... internet nie zapomina. Coraz doskonalsze wyszukiwarki potrafią znaleźć każdą opublikowaną treść, wrzucone zdjęcie i pojawia się coraz więcej usług oferujących wyszukiwanie danych o osobach.

Wśród osób z branży IT istnieje zasada (czasem podświadomie przestrzegana) aby nie przechowywać swoich danych w pamięci systemów, którymi się nie administruje. Spowodowane jest to niemiłym uczuciem, gdy brak uprawnień uniemożliwia skasowanie niepotrzebnych już plików. W środowisku lokalnej sieci każdego przedsiębiorstwa jest to wewnętrzna, personalna sprawa, zwykle uregulowana przez odpowiednie procedury, zawodowy odruch informatyków jednak pozostaje. Jak można go pożytecznie wykorzystać?

Warto o nim pamiętać przy zakładaniu kont we wszelkich dzisiejszych portalach czy serwisach społecznościowych. Zwykle na końcu formularza znajduje się konieczny do zaznaczenia „ptaszek”, za pomocą którego zezwalamy właścicielowi serwisu na gromadzenie naszych danych. Nieduży procent osób czyta wówczas regulamin, przyjmujemy też zwykle, że mamy pełny i swobodny wgląd w przekazane dane, możliwość ich edycji, usunięcia, aż do zlikwidowania konta włącznie. W praktyce prawie każdy tydzień przynosi informacje o dziwnych zmianach w ustawieniach portali, polityce prywatności, nowych funkcjach wymagających skonfigurowania (bo domyślnie wyświetlają zbyt dużo informacji o nas) czy wreszcie spektakularnych wyciekach informacji, danych logowania do kont lub chwilowych całkowitych awarii systemów. Co ciekawe, na wszystkie te niespodzianki... zgodziliśmy się klikając w regulamin usługi, w którym firma nie daje pełnej gwarancji niezawodności systemu. Druga, zwykle pomijana całkowitym milczeniem, sprawa to możliwość likwidacji konta wraz ze wszelkimi związanymi z nim danymi. Przeprowadzane co jakiś czas przez wytrwałych internautów testy zwykle kończą się podobnym wynikiem - konto bardzo trudno usunąć (portal stara się jak może, by odwieść nas od tego pomysłu lub utrudnić technicznie jego realizację), lub co gorsza okazuje się, że na zlikwidowane już konto można się ponownie zalogować, a reanimowany profil wciąż zawiera informacje, które miały być trwale skasowane. Takie doniesienia, wraz z podawaniem sposobu, jak dostać się do danych teoretycznie skasowanych, a w rzeczywistości tylko (zbyt słabo) ukrytych przed szeroką publicznością - dość skutecznie pokazują, że przed przekazaniem swoich informacji każdemu podmiotowi należy się solidnie zastanowić. Informacje o nas, naszych zwyczajach, zachowaniach, dane personalne, statystyczne czy firmowe, są łakomym kąskiem dla speców od marketingu, dlatego bazy zawierające je są najpilniej strzeżonym zasobem każdego portalu społecznościowego, niestety również przed nami - ich właścicielami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK