| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Blog firmowy jako forma komunikacji marketingowej

Blog firmowy jako forma komunikacji marketingowej

Blog firmowy to doskonały instrument komunikacji marketingowej w Internecie, zdobywający na świecie coraz większą popularność. W Polsce jeszcze dość słabo wykorzystywany. Blog firmowy świetnie się nadaje do działań związanych z PR, nieco mniej do działań czysto marketingowych.

Blog, mimo podobieństw do tradycyjnego dziennika lub pamiętnika, jest raczej specyficzną formą komunikowania się, związaną ściśle z Internetem. Według Wikipedii blog (od ang. weblog - sieciowy dziennik, pamiętnik) to rodzaj strony internetowej, na której autor umieszcza datowane wpisy, wyświetlane kolejno, zaczynając od najnowszego. Blogi zazwyczaj posiadają system archiwizacji wpisów, możliwość komentowania wpisów przez czytelników, a także zestaw linków do blogów polecanych przez autora (tzw. blogroll) i innego rodzaju stron WWW. O popularności blogów niech świadczy ich liczba. W samej Polsce istnieje prawie 2,5 miliona blogów, choć specjaliści wskazują, że tylko co piąty jest stale aktualizowany.


Blog to forma, która ewoluowała. Na początku był prostą stroną internetową, gdzie autor na bieżąco dodawał linki do ciekawych miejsc w sieci. W fazie narodzin autorami blogów byli najczęściej informatycy i programiści. Tylko oni posiadali wtedy niezbędną wiedzę do utworzenia strony internetowej. Upowszechnienie blogów nastąpiło wraz z pojawieniem się w Internecie specjalnych szablonów, które umożliwiły osobom bez programistycznych umiejętności zakładanie i samodzielne aktualizowanie bloga. Takie możliwości dają dziś każdemu użytkownikowi najpopularniejsze portale internetowe.


Obecnie blog to bardzo rozbudowane medium komunikacyjne, gdzie oprócz codziennych wpisów, umieszczane są zdjęcia, filmy, komentarze innych internautów oraz linki do ciekawych stron. Najczęściej ma formę tekstową wzbogaconą o inne elementy. Choć zdarzają się autorzy, którzy blog prowadzą tylko w oparciu o zdjęcia lub filmy wideo. Możemy wtedy mówić o fotoblogach i wideoblogach. Inne rodzaje blogów to mp3-blogi lub linkblogi.


Ogromna popularność blogów, przypadająca na świecie na lata 1995 - 1997 (w Polsce to przełom 2001/2002), przyciągnęła uwagę specjalistów od marketingu. Skoro blogi stały się tak modne (na świcie jest ponad 55 milionów blogów) i chętnie czytane, dlaczego by nie zastosować ich w komunikacji marketingowej. Szczególnie że tradycyjne formy komunikacji przynosiły coraz słabsze efekty, a z roku na rok były coraz kosztowniejsze. I tak jak każda nowa forma komunikacji, która początkowo była indywidualną formą ekspresji, blog został szybko zaadaptowany w celach czysto komercyjnych.


Blog firmowy prowadzony bezpośrednio przez firmę lub w jej imieniu, to obecnie najszybciej zdobywający popularność kanał komunikacji marketingowej. Współcześnie każda firma myśląca poważnie o sukcesie komercyjnym nie może lekceważyć internautów. Zwykła strona jest już pewnym standardem. Blog firmowy natomiast jest doskonałym kanałem komunikacji, umożliwiającym interakcję między firmą a klientami. Na blogu firmowym można prowadzić dwojakiego rodzaju działania. Pierwsze z nich są czysto marketingowe, bezpośrednio związane ze zwiększeniem sprzedaży. Drugie wiążą się z budowaniem odpowiednich relacji

pomiędzy firmą a otoczeniem, należą do nich wszystkie działania składające się na public relations. Wydaje się jednak, że ze względu na formę i możliwości interakcyjne blog firmowy zdecydowanie lepiej nadaje się do prowadzenia działań PR. I do takich działań w większości jest wykorzystywany.


W początkowej fazie blogi firmowe były głównie wykorzystywane przez firmy jako forma marketingowej promocji. Szybko jednak stwierdzono, że działania marketingowe lepiej jest prowadzić w oparciu o stronę firmową, a blog pozostawić działaniom z zakresu PR. Niemniej jednak blog firmowy może i jest wykorzystywany w celach czysto marketingowych. Jednakże musi to być robione bardzo inteligentnie i subtelnie.


Działania marketingowe na blogu powinny być prowadzone w ścisłej współpracy ze specjalistami od PR-u. Trzeba cały czas pamiętać, że blog, aby nie stracił na popularności, musi stwarzać wrażenie kanału komunikacji nieco mniej oficjalnego niż strona internetowa.


a) reklama


Blog firmowy pozwala na prowadzenie działań marketingowych w sposób mniej szablonowy niż w innych mediach. Na blogu można sobie pozwolić na nieco bardziej intrygujące formy reklam. Świetnie sprawdzają się tu filmy wideo, przygotowane specjalnie z myślą o internautach. Internetowe spoty zawierają najczęściej treści bardziej kontrowersyjne niż te wyświetlane w innych mediach. Mogą się w nich znaleźć również wypowiedzi osób, - uznanych autorytetów lub zwykłych ludzi - które wybrały już dany produkt. To jeden ze sposobów na przyciągnięcie internautów do firmowego bloga.


Za to nie powinno się zamieszczać na blogu spotów reklamowych, które są publikowane w innych mediach. Jest to też mało odpowiednie miejsce do zamieszczania zwykłych bannerów czy reklam kontekstowych. Ich natłok zirytuje internautów i skutecznie zniechęci do czytania bloga. Z liczbą reklam na blogu nie można więc przesadzać. Lepsze efekty daje umieszczenie ich na YouTube i jedynie informowanie o nich na blogu.


b) konkurs


Blog firmowy to doskonałe miejsce do organizowania wszelkiego rodzaju konkursów firmowych. Konkurs stanowi doskonały instrument zachęcający do regularnego czytania bloga. Oczywiście rodzaj i częstotliwość pojawiania się elementu zachęty będzie wyznaczany jakością nagrody. W wielu przypadkach internauci sami dokonują wyboru nagrody poprzez głosowanie. Najlepszy efekt marketingowy przynoszą konkursy mocno angażujące internautów, wyzwalające ich kreatywność. Najczęściej spotykane konkursy polegają na nadesłaniu ciekawego zdjęcia lub filmu wideo związanego z firmą. O zwycięstwie przeważnie decydują sami internauci.


c) sampling


Częstym zjawiskiem na blogach jest tzw. sampling. Polega on na udostępnianiu komentatorom bloga produktów w celu wyrażenia swojej opinii. Dla firmy recenzje są doskonałą formą reklamy. Dodatkowo stanowią informację zwrotną dla firmy.


d) informacje o nowościach


Blog firmowy to także sposób na informowanie, w nieco mniej oficjalny sposób niż na stronie firmy, o aktualnych nowościach. Ponadto na blogu umieszczane są informacje o ekspansji firmy na nowe rynki. Tutaj też najczęściej, jeszcze nieoficjalnie, podawane są informacje o nowych sklepach. Internet to najszybszy kanał komunikacji, dlatego nadaje się świetnie do informowania klientów o wszelkiego rodzaju promocjach i wyprzedażach. W przypadku konkretnego produktu cele marketingowe najłatwiej osiągnąć, tworząc oddzielnego bloga produktowego, poświęconego danemu wyrobowi.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Tense.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK