| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Od mleczarni do kawiarni. Komu faktor przychylniejszy?

Od mleczarni do kawiarni. Komu faktor przychylniejszy?

Factoring jest coraz popularniejszą w kraju formą finansowania przedsiębiorstw skierowaną do wszystkich firm. Z oferty może skorzystać większość przedsiębiorstw, spełniających określone warunki. Czy branża w której działa firma ma dla faktora znaczenie?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy jego firma może skorzystać z usług faktora. Wbrew ogólnemu przekonaniu, branża w której działa firma nie ma tak wielkiego znaczenia jak by się wydawało. Według definicji Ottawskiej (1988), do zadań firmy factoringowej należy przede wszystkim:

- wykup i finansowanie należności,

- prowadzenie sprawozdań i kont dłużników,

- egzekwowanie należności oraz

- przejmowanie ryzyka wypłacalności dłużników.

Natomiast typowa firma korzystająca z factoringu to przedsiębiorstwo, które prowadzi sprzedaż z odroczoną płatnością, potrzebuje elastycznego finansowania, stale współpracuje z odbiorcami, ma problemy z uzyskaniem kredytu, którego sprzedaż charakteryzuje się sezonowością. Z definicji absolutnie nie wynika, czy i jaki wpływ na umowę faktoringową ma branża w której firma prosperuje.


Dowodem na to jest ogólny przekrój firm, którzy są ich klientami. Głównym warunkiem charakteryzującym firmy obsługiwane przez faktorów są przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą z odroczonymi płatnościami, które nie chcą brać kredytu lub/i potrzebują alternatywnego źródła finansowania.


Decyzję o podpisaniu umowy factoringowej podejmuje się ze względu na powyższe warunki. Oczywiście są branże którym ten sposób finansowania jest po prostu nie potrzebny. Jak wynika z przeglądu klientów największych firm factoringowych w Polsce, z formalnego punktu widzenia nie obsługuje się firm z branż zajmujących się sprzedażą detaliczną, komisową i gotówkową. Nie znajdzie się również wśród klientów firm z branży jubilerskiej oraz zabawkarskiej. Wszystko jednak zależy od negocjacji umowy z faktorem.


Są również branże, które zdecydowanie chętniej korzystają z usług factoringowych niż inne. Tu najczęściej wymienia się przedsiębiorstwa działające w branży chemicznej, meblowej czy energetycznej, ale jak już wspominano nie ma tu reguły. To od indywidualnego charakteru firmy, jej oczekiwań i możliwości a przede wszystkim potrzeb, uzależniona jest możliwość tego rodzaju finansowania. Faktor ocenia jaka jest sytuacja finansowo-ekonomiczna dłużnika, w szczególności sprawdzając bezpieczeństwo takich transakcji. To od tych czynników będzie zależała zgoda na nawiązanie współpracy.


Jak widać specyfika rynku faktorów nie uściśla jakie branże powinny korzystać z tego typu usług, jakie natomiast absolutnie nie. Większość firm factoringowych bardzo indywidualnie rozpatruje wszystkie wnioski. Firmy potrzebujące tego typu finansowania, muszą przede wszystkim przeanalizować swoje zamierzenia oraz aktualną sytuacje dłużników i kontrahentów. W tym przypadku będzie to czynnik determinujący.


Dagmara Kałdunek

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK