REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać skuteczne wezwanie do zapłaty?

Renata Jęsiak
Wojciech Jęsiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mam wielu kontrahentów, którzy nie płacą. Moja księgowa wysyła raz w miesiącu do wszystkich, którzy mają zaległości, standardowe wezwania do zapłaty, jednak nie dają one żadnego efektu. Jak powinno wyglądać wezwanie do zapłaty, żeby wywołało pożądany efekt? Z jakich elementów powinno się składać?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Nie ma jednego „cudownego” wzoru wezwania do zapłaty, na które każdy dłużnik zareaguje uregulowaniem świadczenia. Jednak jest kilka podstawowych zasad, których złamanie mści się brakiem reakcji ze strony dłużników na nasze monity.

WYJAŚNIENIE

Podstawowa zasada mówi, że im szybsza jest nasza reakcja, tym większą mamy szansę powodzenia. Dlatego też nie ma sensu wysyłać do niepłacącego kontrahenta 7-10 monitów tej samej treści, bo nic one już nie zmienią. Do takiego opornego klienta wysyłamy 2, maksymalnie 3 wezwania. Powinny być one coraz ostrzejsze w wymowie: od przypomnienia, że kontrahent nie uiścił zapłaty, do wezwania przedsądowego (co warto wyraźnie zaznaczyć w nagłówku wezwania). W każdym piśmie należy podać, z jakiego tytułu powstało zadłużenie, ile wynosi, warto obliczyć odsetki od należności oraz koszty w przypadku dochodzenia roszczenia przed sądem. I przede wszystkim należy podać datę, do kiedy oczekujemy na zapłatę należności. Termin powinien być stosunkowo krótki, aby niepotrzebnie nie przedłużać całej procedury (co jest szczególnie istotne w przypadku, gdybyśmy musieli przeprowadzić jeszcze całe postępowanie cywilne - od wniesienia pozwu do egzekucji). Z drugiej strony powinien dawać dłużnikowi realną szansę na wywiązanie się z zapłaty (jeśli zakreślimy termin 3-dniowy, to może się zdarzyć, że dłużnik odbierze wezwanie już po jego upływie, bo np. był w podróży służbowej). Warto podać również nasz numer konta, tak aby dłużnik nie mógł wymawiać się jego brakiem, oraz osobę uprawnioną do kontaktu (na wypadek, gdyby brak zapłaty wynikał z przyczyn nieleżących po stronie dłużnika). Warto także sprawdzić, czy wezwanie adresujemy do osoby odpowiedzialnej w firmie za zapłatę należności (żeby nasza korespondencja nie „krążyła” po całej firmie). Monit wysyłamy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru (dowód doręczenia wezwania może nam posłużyć jako dowód w trakcie postępowania sądowego o zapłatę). Jeśli współpracujemy z firmą windykacyjną bądź kancelarią prawniczą, która przejmie sprawę po bezskutecznym upływie terminu wskazanego w monicie, należy ten fakt wymienić w piśmie.

Wojciech Jęsiak,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Renata Jęsiak

PODSTAWA PRAWNA

• ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA