| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Public relations elementem budowania przewagi konkurencyjnej firmy

Public relations elementem budowania przewagi konkurencyjnej firmy

Efektywna komunikacja z klientami i kontrahentami, rozpoznawalna i godna zaufania marka, a także nawiązanie dialogu z cennymi grupami docelowymi to podstawowe korzyści z prowadzenia działań z zakresu public relations. Co jeszcze daje firmie to nieocenione remedium na problemy z wizerunkiem?

W dzisiejszych czasach szybko zmieniające się warunki otoczenia i ogromna konkurencja to codzienność dla przedsiębiorstw działających na rynku. Utrzymywanie przewagi konkurencyjnej wymaga więc sięgania po kolejne instrumenty, szczególnie z obszaru public relations.

Tradycyjne formy komunikacji firmy z otoczeniem tracą na znaczeniu, sprowadzając się do bezosobowego przekazu. Współczesny klient, wymagający i świadomy swoich potrzeb przestaje ufać reklamie, poszukując informacji na temat firmy i produktu z neutralnych źródeł, którymi najczęściej są media lub szeroko rozumiane otoczenie przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne dla każdej firmy powinny być działania z zakresu public relations. Pozwalają one bowiem nie tylko wykreować pożądany wizerunek firmy, ale przede wszystkim zdobyć zaufanie wśród klientów i zwiększyć świadomość marki, która jest w dzisiejszych czasach kluczowym elementem przetargowym na rynku. PR to także niezastąpione działania w przypadku zmiany wizerunku firmy, naturalnej bądź wymuszonej przez nadszarpnięte zaufanie. Sprawnie prowadzone public relations jest również koniecznością w przypadku zarządzania sytuacją kryzysową, podczas repozycjonowania produktów czy samej firmy, a także gdy wprowadzane są nowe produkty, gdyż wywołując pozytywne skojarzenia stymulują popyt.

Informacje dostarczane wskutek działań public relations uznawane są przez otoczenie za bardziej rzetelne i bardziej wiarygodne. Informacje docierające poprzez bezstronne media cieszą się bowiem dużym zaufaniem. Starannie wykreowany image to zatem szansa na akceptację ze strony interesariuszy i dobrą reputację, która jest szczególnie ważna zarówno u klientów, jak i kontrahentów

Działania z zakresu public relations nie mogą być jednak chaotycznymi i incydentalnie podejmowanymi ruchami. Współpraca z mediami i wykreowanie wizerunku firmy wymaga uznania public relations za integralną część zarządzania każdej firmy.  Jak przekonuje Anna Janus, Prezes Grupy IPO.pl „kompleksowość i ciągłość, przy jednoczesnym dopasowaniu do wymagań poszczególnych grup docelowych powinny być głównymi cechami dzisiejszych działań public relations. Tylko pełen profesjonalizm w tym zakresie pozwoli bowiem stworzyć spójną strategię komunikacji z otoczeniem”.

Ciągły wzrost popytu na usługi z zakresu public relations świadczy jednak o tym, że przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać jak wielką rolę odgrywa postrzeganie ich przez odbiorców i jak przekłada się to na wzrost sprzedaży. Jednakże zbudowanie „dobrego PRu firmy” nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego warto zainwestować w doświadczona firmę, oferującą tego typu usługi. Prowadzenie public relations we własnym zakresie często okazuje się bardzo trudne, gdyż wymaga powołania specjalnej jednostki oraz dużych nakładów finansowych, podczas gdy profesjonalne agencje często są w stanie wynegocjować korzystne rabaty dla klienta, a także znają specyfikę tego typu działalności. Jest to szczególnie istotne w przypadku budowania relacji między spółką publiczną a inwestorami. Działania z zakresu inwestor relations, będące częścią działań PR, są bowiem nieodłącznym elementem komunikacji między spółką giełdową a uczestnikami rynku kapitałowego. Dobry wizerunek spółki wśród inwestorów, analityków giełdowych czy specjalistów z zakresu rynku kapitałowego to nieoceniona pomoc w utrzymaniu płynnych notowań giełdowych i rzetelnej wycenie aktywów. Działania inwestor relations wymagają jednak solidnej znajomości rynku kapitałowego, który jest bardzo specyficznym spektrum. Dlatego doświadczenie firmy oferującej tego typu działania jest nieocenioną pomocą zarówno dla spółek przygotowujących się do debiutu giełdowego, jak i już działających na giełdzie. Zwłaszcza korzystanie z nowoczesnych instrumentów inwestor relations, takich jak relacje online z ważnych wydarzeń, czy czaty giełdowe może dać wymierne efekty w postaci korzystniejszych i bardziej płynnych notowań.

Katarzyna Szczurek

redaktor portalu IPO.pl

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

IPO.pl

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK