REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Public relations elementem budowania przewagi konkurencyjnej firmy

Szczurek Katarzyna
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Efektywna komunikacja z klientami i kontrahentami, rozpoznawalna i godna zaufania marka, a także nawiązanie dialogu z cennymi grupami docelowymi to podstawowe korzyści z prowadzenia działań z zakresu public relations. Co jeszcze daje firmie to nieocenione remedium na problemy z wizerunkiem?

REKLAMA

W dzisiejszych czasach szybko zmieniające się warunki otoczenia i ogromna konkurencja to codzienność dla przedsiębiorstw działających na rynku. Utrzymywanie przewagi konkurencyjnej wymaga więc sięgania po kolejne instrumenty, szczególnie z obszaru public relations.

REKLAMA

Tradycyjne formy komunikacji firmy z otoczeniem tracą na znaczeniu, sprowadzając się do bezosobowego przekazu. Współczesny klient, wymagający i świadomy swoich potrzeb przestaje ufać reklamie, poszukując informacji na temat firmy i produktu z neutralnych źródeł, którymi najczęściej są media lub szeroko rozumiane otoczenie przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne dla każdej firmy powinny być działania z zakresu public relations. Pozwalają one bowiem nie tylko wykreować pożądany wizerunek firmy, ale przede wszystkim zdobyć zaufanie wśród klientów i zwiększyć świadomość marki, która jest w dzisiejszych czasach kluczowym elementem przetargowym na rynku. PR to także niezastąpione działania w przypadku zmiany wizerunku firmy, naturalnej bądź wymuszonej przez nadszarpnięte zaufanie. Sprawnie prowadzone public relations jest również koniecznością w przypadku zarządzania sytuacją kryzysową, podczas repozycjonowania produktów czy samej firmy, a także gdy wprowadzane są nowe produkty, gdyż wywołując pozytywne skojarzenia stymulują popyt.

Informacje dostarczane wskutek działań public relations uznawane są przez otoczenie za bardziej rzetelne i bardziej wiarygodne. Informacje docierające poprzez bezstronne media cieszą się bowiem dużym zaufaniem. Starannie wykreowany image to zatem szansa na akceptację ze strony interesariuszy i dobrą reputację, która jest szczególnie ważna zarówno u klientów, jak i kontrahentów

REKLAMA

Działania z zakresu public relations nie mogą być jednak chaotycznymi i incydentalnie podejmowanymi ruchami. Współpraca z mediami i wykreowanie wizerunku firmy wymaga uznania public relations za integralną część zarządzania każdej firmy.  Jak przekonuje Anna Janus, Prezes Grupy IPO.pl „kompleksowość i ciągłość, przy jednoczesnym dopasowaniu do wymagań poszczególnych grup docelowych powinny być głównymi cechami dzisiejszych działań public relations. Tylko pełen profesjonalizm w tym zakresie pozwoli bowiem stworzyć spójną strategię komunikacji z otoczeniem”.

Ciągły wzrost popytu na usługi z zakresu public relations świadczy jednak o tym, że przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać jak wielką rolę odgrywa postrzeganie ich przez odbiorców i jak przekłada się to na wzrost sprzedaży. Jednakże zbudowanie „dobrego PRu firmy” nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego warto zainwestować w doświadczona firmę, oferującą tego typu usługi. Prowadzenie public relations we własnym zakresie często okazuje się bardzo trudne, gdyż wymaga powołania specjalnej jednostki oraz dużych nakładów finansowych, podczas gdy profesjonalne agencje często są w stanie wynegocjować korzystne rabaty dla klienta, a także znają specyfikę tego typu działalności. Jest to szczególnie istotne w przypadku budowania relacji między spółką publiczną a inwestorami. Działania z zakresu inwestor relations, będące częścią działań PR, są bowiem nieodłącznym elementem komunikacji między spółką giełdową a uczestnikami rynku kapitałowego. Dobry wizerunek spółki wśród inwestorów, analityków giełdowych czy specjalistów z zakresu rynku kapitałowego to nieoceniona pomoc w utrzymaniu płynnych notowań giełdowych i rzetelnej wycenie aktywów. Działania inwestor relations wymagają jednak solidnej znajomości rynku kapitałowego, który jest bardzo specyficznym spektrum. Dlatego doświadczenie firmy oferującej tego typu działania jest nieocenioną pomocą zarówno dla spółek przygotowujących się do debiutu giełdowego, jak i już działających na giełdzie. Zwłaszcza korzystanie z nowoczesnych instrumentów inwestor relations, takich jak relacje online z ważnych wydarzeń, czy czaty giełdowe może dać wymierne efekty w postaci korzystniejszych i bardziej płynnych notowań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Katarzyna Szczurek

redaktor portalu IPO.pl

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IPO.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA