| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Zalety inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Zalety inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Z uwagi na fakt, że podmioty działające w Specjalnych Strefach Ekonomicznych funkcjonują na zasadach komercyjnych, przeprowadzenie inwestycji w danym miejscu musi przynosić wymierne efekty nie tylko regionowi, ale i samemu przedsiębiorstwu. Stąd paleta korzyści, wynikających ze zlokalizowania inwestycji w strefie, winna być odpowiednio szeroka.

Zalety umiejscowienia działalności firmy w tym, a nie innym miejscu, można przypisać do trzech głównych obszarów:
• geograficznego,
• politycznego,
• społeczno-ekonomicznego.
Każdy z nich wpływa w inny sposób na atrakcyjność danej lokalizacji.


Warunek geograficzny to przede wszystkim istniejąca infrastruktura. Składają się na nią drogi - od tras o znaczeniu międzynarodowym i krajowym, po lokalne drogi dojazdowe do poszczególnych posesji. Ponadto nie do zastąpienia jest rozbudowana sieć transportu kolejowego oraz pobliże lotnisk o dużej przepustowości. Pamiętać należy także o dostępie do portów, a wobec tego - możliwość korzystania z transportu morskiego i rzecznego. Na poziomie lokalnym infrastruktura to także bliskość i podłączenie działek do mediów: wody, kanalizacji, prądu, ale również ogrzewania centralnego czy szerokopasmowego Internetu.


Chcąc przyciągnąć inwestorów na opuszczone często tereny, przeprowadzana jest modernizacja istniejącej infrastruktury oraz budowa nowych połączeń. W wyniku tych przeobrażeń inwestorzy uzyskują dobrze skomunikowany z resztą regionu i kraju punkt wypadowy dla dalszego poszerzania swojej działalności.


Pojęcie geografii obejmuje ponadto położenie strefy na mapie kraju i kontynentu. W skali kraju bliskość dużych ośrodków miejskich to możliwość korzystania z ich większego niż na prowincji potencjału nabywczego i rynku zbytu, liczniejszej siły roboczej oraz lepiej wykształconej kadry. Pobliże aglomeracji to także potężniejsza liczba przedsiębiorstw, z którymi inwestor mógłby nawiązać kontakty handlowe. Z kolei mówiąc o międzynarodowym umiejscowieniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej, znaczenia nabiera przede wszystkim bliskość granicy i związane z tym dobre rokowania, co do przyszłej ekspansji na tamtejszy rynek.


Do czynników politycznych zaliczają się warunki stworzone przez władze samorządowe i rządowe każdego szczebla. Specjalne Strefy Ekonomiczne ze względu na dużą wartość jaką przynoszą regionom, cieszą się wyjątkowo przyjaznym nastawieniem lokalnych władz. Dużo wysiłków wkładają one w kreowanie atmosfery przedsiębiorczości i współpracy pomiędzy sektorami publicznym i prywatnym. Inwestorzy działający w strefie mogą liczyć na wsparcie władz lokalnych i ich zaangażowanie, nie tylko na poziomie tworzenia strefy, ale także w późniejszym okresie jej funkcjonowania.


Jednak ze wszystkich kwestii, najważniejsza jest ta, dotycząca gospodarczych korzyści jakie może przynieść inwestorom umiejscowienie firmy w strefie. Pierwszy i najbardziej oczywisty powód rozwoju firmy w danej strefie to zwolnienia z podatku dochodowego. Nad kwestiami podatkowymi nie będziemy się jednak zatrzymywać (zostały one szczegółowo omówione w Raporcie Parki Przemysłowe, Technologiczne i Specjalne Strefy Ekonomiczne).


Mając na uwadze miejsca, w jakich tworzone są Specjalne Strefy Ekonomiczne, przedsiębiorstwa ulokowane w strefie mają również wspomniany już bardzo dobry dostęp do siły roboczej. Ze względu na istniejący w tych regionach rynek pracodawcy, to inwestorzy stoją na silniejszej pozycji w negocjacjach z potencjalnymi pracownikami i mają możliwość dyktowania warunków zatrudnienia. Dzięki temu firma może pozyskać ręce do pracy po niższym koszcie niż w innych regionach. Jednakże, warunki ekonomiczne i społeczne nie mają charakteru statycznego, lecz ulegają ciągłym przeobrażeniom. Stąd wskazanie na rosnącą wagę wiedzy, nauki i innowacji oraz możliwość ich wykorzystania w działalności firm. Tutaj po raz kolejny nabiera znaczenia atmosfera współpracy, tym razem z innymi przedsiębiorstwami oraz z instytucjami o charakterze naukowym i badawczym - bo tylko duch kooperacji potrafi zaowocować efektem synergii i większymi korzyściami od możliwych do osiągnięcia bez dialogu pomiędzy tymi podmiotami.


Czynnik ekonomiczny to także dostępne w najbliższym otoczeniu usługi. Obecność biur rachunkowych, kancelarii podatkowych i prawnych, a także firm zajmujących się usługami z zakresu PR czy HR, pozwala na wydzielenie (outsourcing) z firmy procesów, które nie są podstawą działalnością przedsiębiorstw. Pozwala to inwestorom na ograniczenie liczby pracowników nieprodukcyjnych oraz zmniejszenie kosztów zarządu.


Ulokowanie inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych niesie zatem ze sobą wiele zalet. Oprócz tej oczywistej, jaką jest zwolnienie z podatku, inwestor może liczyć na szereg udogodnień i specyficzne podejście do jego potrzeb. Umiejętne korzystanie z oferowanych przez strefę możliwości może doprowadzić do efektywniejszej produkcji, poszerzenia rynku zbytu i zwiększenia stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału.


Więcej informacji na temat Parków Przemysłowych, Technologicznych i Specjalnych Stref Ekonomicznych znajdą państwo w najnowszym Raporcie Grupy IPO.pl.


Pobierz Raport


Eliza Smyrgała

redaktor portalu IPO.pl

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK