| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Tanie kontaktowanie

Tanie kontaktowanie

Firmy mogą mocno obniżyć koszty, instalując optymalne rozwiązania telekomunikacyjne.

Dla bardzo dużych przedsiębiorstw polecana jest technologia ATM, a w ramach usługi transmisja danych Frame Relay/ATM. Duże firmy mogą skorzystać również z zarządzania urządzeniami CPE, polegającego na zainstalowaniu ruterów u kienta, ich uruchomieniu, skonfigurowaniu oraz monitoringu i zarządzaniu. Urządzenia CPE pozostają własnością TP i są dołączane do sieci szkieletowej TP Frame Relay/ATM. Natomiast dla dużych firm, które chcą transmitować dane z prędkością gigabitową specjaliści polecają usługę „miejski Ethernet tp”.

Częstym i dość tanim sposobem na obniżenie kosztów firmy jest zastosowanie tzw. bramek wyjściowych z central telefonicznych do komórek. Instalacja może przynieść wymierne korzyści firmom, które zatrudniają większą liczbę pracowników i nie są w stanie kontrolować rozmów. Bramki w prosty sposób ograniczają rozmowy prywatne, które bardzo często stanowią spory udział w łącznej liczbie wydzwanianych numerów.

- Oszczędzanie na kosztach połączeń za pomocą bramek GSM polega na mniej lub bardziej automatycznym kierowaniu ruchem wychodzącym do odpowiedniego operatora - wyjaśnia Paweł Promiński z P.H.P. „TPI” z Poznania. Współczesne abonenckie centrale telefoniczne posiadają system rozpoznawania pierwszych cyfr wybieranego numeru, co umożliwia wykonanie połączenia poprzez najtańszą drogę połączeniową, czyli tzw. LCR (ang. Least Cost Routing). Oznacza to, że gdy wybieramy numer kierunkowy do np. Krakowa, centrala rozpoznaje prefiks numeru i kieruje rozmowę przez stacjonarną linię telefoniczną.

Inaczej się dzieje, gdy wybierzemy numer do Operatora GSM. Centrala rozpoznaje numer jako komórkowy i wysyła tę rozmowę na wyjście bramką GSM zainstalowaną w centrali. Oszczędność polega na tym, że połączenia stacjonarne taniej jest realizować przez stacjonarnego operatora, a połączenia GSM przez operatora GSM.

- Często pracodawcy kupują aparat, który wędruje od pracownika do pracownika, aby zaoszczędzić na połączeniach - kontynuuje Promiński. Takie rozwiązanie powoduje zamęt, ciągłe poszukiwania telefonu albo czekanie, aż inny użytkownik zakończy rozmowę, tym samym obniżają efektywność czasu pracy. Bramka GSM eliminuje ten problem. Pracownik podnosi słuchawkę i dzwoni, nie myśląc, jaką drogą zestawia połączenie. Tańsze centrale nieposiadające LCR można zaprogramować tak, że przez „9” dzwoni się na linie stacjonarne, a przez inny prefiks, np. 88, na GSM. Wymaga to jednak poinstruowania załogi, jak i dlaczego należy to robić. Skutek jednak może być mierny.

Bramki GSM można kupić jako zewnętrzne urządzenie i podłączyć do portu linii miejskiej w centrali abonenckiej lub gotowe rozwiązanie wykonane przez producenta central jako opcjonalny moduł rozszerzający.

- Grupa TP nie jest zwolennikiem rozwiązań działających na podstawie bramek FCT - komentuje takie oszczędności Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP. Operator sieci Orange, podobnie jak inni operatorzy mobilni, jest zmuszony do przeciwdziałania nadużyciom, do jakich dochodzi przy wykorzystywaniu bramek GSM. Według rzecznika, nadużycia mają miejsce przy wykorzystywaniu bramek przez operatorów stacjonarnych do zakończania połączeń międzynarodowych w sieciach komórkowych (tzw. terminowanie ruchu). Niektórzy operatorzy posługujący się bramkami FCT w sposób niekontrolowany wprowadzają do sieci telekomunikacyjnej ogromną liczbę obcych, długotrwałych połączeń, które powodują permanentne przeciążanie lokalnych stacji bazowych sieci GSM. Efektem takiego działania jest poważne utrudnienie lub wręcz uniemożliwienie dostępu do sieci innym użytkownikom na terenie, na którym działa bramka GSM. Tego typu sytuacje w oczywisty sposób zakłócają funkcjonowanie sieci i uniemożliwiają jej operatorowi świadczenie usług na odpowiednim poziomie. - Ponadto - kontynuuje Jabczyński - operatorzy GSM zwracają także uwagę na to, że stosowanie FCT-ów jest sprzeczne z ich obowiązkami związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa. (Połączenia realizowane poprzez bramki GSM uniemożliwiają identyfikację autora połączeń). Z uwagi na to - zdaniem przedstawiciela Grupy TP - bramki FCT nie mogą być tolerowane i są powodem, dla którego konieczne jest wprowadzenie obostrzeń przy ich wykorzystywaniu.

Firma może też szukać oszczędności poprzez bramkę VoIP (głos przez Internet). W tym przypadku alternatywą do połączeń stacjonarnych i GSM jest kierowanie rozmów przez operatorów telefonii internetowej. Wiąże się to jednak z posiadaniem łącza internetowego o dość dużej i stabilnej przepustowości, co trudno zrealizować nawet w warunkach dużych miast. Efektem takiej komunikacji jest słaba zrozumiałość i wyrazistość rozmów, a nawet zrywanie połączeń. Podłączenie kilku kanałów rozmownych VoIP może poważnie pogorszyć komfort pracy przez Internet, dlatego taki pomysł trzeba skonsultować z informatykiem oraz dostawcą usługi dostępu do Internetu.

Barbara Kozłowska

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK