| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Opóźnienia w płatnościach

Opóźnienia w płatnościach

Recesja wymusza na przedsiębiorcach stosowanie ryzykownych praktyk biznesowych. Cierpi na tym moralność płatnicza, co skutkuje rosnącym zagrożeniem niewypłacalnością.

Działanie w trudnych warunkach rynkowych wymaga dużej ostrożności i świadomości podejmowanego ryzyka. Aby skutecznie zapobiegać zatorom płatniczym, należy przede wszystkim zrozumieć, dlaczego firmy opóźniają płatności.

Przezorny przedsiębiorca powinien być jak odpowiedzialny kierowca - obu obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Istnieje wiele przyczyn występowania opóźnień w płatnościach. Nawet uczciwy kontrahent może stracić grunt pod nogami, gdy roszczenia zgłasza coraz więcej wierzycieli. Wiele krytycznych sytuacji można przewidzieć i skutecznie im przeciwdziałać. Jakie kroki powinna podjąć firma, aby zapobiec opóźnieniom, a nawet „złym”, nieściągalnym długom?

Obowiązkiem każdego uczestnika obiegu towarowego jest terminowe regulowanie zobowiązań. Jednak napięte budżety często popychają firmy do poszukiwania legalnych metod opóźniania płatności. W pierwszej kolejności prowadzi to do wykorzystania wszelkich uchybień i niedopatrzeń ze strony wierzyciela. Dla przykładu, dłużnik może stwierdzić, że:

● faktura nie została dostarczona;

● faktura już została przez niego uregulowana;

● dobra/usługi nie zostały dostarczone;

● zamówienie zostało odwołane;

● Ddbra/usługi były wadliwe lub nie takie, jak opisano w specyfikacji;

● saldo jest nieprawidłowe, oczekiwana jest faktura korygująca.

Uchybienia natury formalnej mogą przerodzić się w długotrwałe spory, dlatego niezwykle istotne jest, aby współpraca oparta była na przejrzystych zasadach. Najważniejsza jest prawidłowa konstrukcja umowy handlowej - istotnego aspektu zabezpieczania interesu dostawcy. Wciąż jednak nie docenia się wartości tego narzędzia we współpracy z kontrahentami. W Polsce aż jedna czwarta firm prowadzi spory dotyczące wierzytelności.

Dobrze skonstruowana umowa musi zawierać precyzyjne informacje na temat wartości jej przedmiotu, a także warunków, na jakich zrealizowana zostanie płatność. Określony powinien być nie tylko jej termin i forma, ale także ewentualne konsekwencje wynikające z niewywiązania się z postanowień. Załączenie do porozumienia wzorów zamówień, faktur VAT, dokumentów potwierdzających odbiór towaru czy też wszelkich innych akt wymaganych przez strony w wielu przypadkach pozwoli uniknąć nieporozumień. Przy eksporcie, w celu ułatwienia ewentualnych działań windykacyjnych, należy zadbać, aby spory były rozstrzygane w kraju dłużnika bądź przez jurysdykcję państw, których wyroki będą akceptowane przez jego rodzinny sąd. Należy również zwrócić uwagę na specyfikę niektórych rynków. I tak w przypadku eksportu do Niemiec czy Wielkiej Brytanii istotne jest zastrzeżenie własności towaru do momentu uiszczenia całej zapłaty przez dłużnika. Jest to niezwykle ważne w rozliczeniach transakcji w ramach kredytu kupieckiego oraz sprzedaży ratalnej.

Prawdziwe zagrożenie dla płynności finansowej firmy wynika w dużym stopniu z błędnego planowania przepływów pieniężnych, a nie tylko z samego faktu długiego czasu oczekiwania na spłatę. Jeżeli towar sprzedawany jest firmom z branż, w których obowiązują długie okresy płatności, np. budowlana czy stalowa, albo w sytuacji współpracy z dużym podmiotem o rozbudowanej strukturze administracyjnej, należy koniecznie sprawdzić warunki transakcji, jeszcze przed podpisaniem umowy. Warto pamiętać o dwóch istotnych aspektach:

● uzgodnionych warunkach płatności;

● częstotliwości dokonywania rozliczeń.

Dostawca musi być świadomy ograniczeń i dostosować się do nich.

Umieć rozpoznać grę na zwłokę i być wyczulonym na niebezpieczne sygnały

Nie każde opóźnienie jest wynikiem niedopatrzenia ze strony wierzyciela. Ich rzeczywiste przyczyny maskowane są zwykłymi wymówkami, takimi jak:

● osoby upoważnione do regulowania płatności są obecnie niedostępne;

● system informatyczny do obsługi księgowości uległ awarii.

Notoryczne występowanie podobnych zdarzeń może być symptomem poważniejszych kłopotów.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK