| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Poręczenia i gwarancje udzielane przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne

Poręczenia i gwarancje udzielane przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne

Od 15 maja 2009 r. zagraniczni nabywcy polskich towarów mogą korzystać z kredytów eksportowych udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).


Ponadto Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe i gminy mogą ubiegać się w BGK o udzielenie kredytów na warunkach preferencyjnych. Od 31 maja 2009 r. zlikwidowany został Krajowy Fundusz Mieszkaniowy. Jego aktywa i funkcje przejął fundusz statutowy BGK. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych innych ustaw.

Dzięki nowelizacji przedsiębiorcy uzyskali możliwość ubiegania się o objęcie poręczeniem lub gwarancją kredytu na eksport polskich towarów i usług w ramach realizacji programów rządowych (art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy o poręczeniach i gwarancjach). Poręczeń i gwarancji udziela przedsiębiorcom BGK. Do zadań BGK weszła tym samym obsługa transakcji eksportowych z zastosowaniem instrumentów wspierania eksportu oraz wspieranie eksportu polskich towarów i usług (art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o BGK).

Nowelizacja przewiduje m.in., że przedsiębiorcy mogą uzyskać w BGK poręczenia i gwarancje powyżej kwoty stanowiącej równowartość 10 000 000 euro i do równowartości 30 000 000 euro. Udzielenie poręczeń przez BGK w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa i gwarancji odbywa się na następujących warunkach:

• poręczenia i gwarancje są udzielane za wynagrodzeniem odpowiadającym wynagrodzeniu rynkowemu,

• poręczenia i gwarancje są udzielane do wysokości 60% pozostającej do spłaty kwoty zobowiązania objętego poręczeniem lub gwarancją wraz z 60% należnych odsetek od tej kwoty i innych kosztów bezpośrednio związanych z tym zobowiązaniem (art. 3 ust. 6 ustawy o poręczeniach i gwarancjach).

Poręczenia i gwarancje zostały zwolnione z obowiązku wniesienia opłaty prowizyjnej (art. 2c ust. 4 ustawy o poręczeniach i gwarancjach).

WAŻNE!

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z udzielanych przez BGK poręczeń i gwarancji powyżej kwoty stanowiącej równowartość 10 mln i do wartości 30 mln euro.

Szczegółowe warunki i tryb udzielania, wykonywania i monitorowania tych poręczeń lub gwarancji, a także wysokość, warunki i tryb pobierania przez BGK opłat prowizyjnych oraz wynagrodzenie Banku Gospodarstwa Krajowego za wykonywane czynności zostaną określone w umowie zawartej między Ministrem Finansów a BGK.

Przedsiębiorcy mogą też skorzystać na tym, że Rada Ministrów lub Minister Finansów mogą udzielać poręczeń lub gwarancji do wysokości 50% pozostającej do spłaty kwoty kredytu objętego poręczeniem lub gwarancją wraz z 50% należnych odsetek od tej kwoty i innych kosztów bezpośrednio związanych z tym kredytem (art. 5 ustawy o poręczeniach i gwarancjach). Dotychczas limity te wynosiły 60%. Należy tu zastrzec, że Rada Ministrów może udzielić poręczenia lub gwarancji do wysokości wyższej w przypadku przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, bezpieczeństwa lub obronności państwa.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »