| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Co warto wiedzieć o korzystaniu z umów opcyjnych

Co warto wiedzieć o korzystaniu z umów opcyjnych

Główne warunki opcji to cena i termin realizacji. Te dwa elementy mają istotny wpływ na wysokość premii płaconej wystawcy opcji, a jednocześnie na opłacalność realizacji opcji.

Opcje możemy klasyfikować według wielu kategorii. Względem terminu realizacji opcje dzieli się na dwa rodzaje:

•  opcje amerykańskie (American options) oraz

•  opcje europejskie (European options).

Schemat. Opcje według terminu realizacji

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład 2

Dane z przykładu 1.

Termin wygaśnięcia 30 kwietnia 2009 r.

W przypadku opcji amerykańskiej termin realizacji to dowolny dzień między 1 a 30 kwietnia włącznie. W przypadku opcji europejskiej jest to 30 kwietnia 2009 r.

Porównując te dwa rodzaje opcji, można wyciągnąć wniosek, że dla nabywcy korzystniejsza jest opcja typu amerykańskiego, ponieważ jest bardziej elastyczna i daje jej posiadaczowi większą możliwość realizacji na korzystnych warunkach.

Cena bazowa opcji (strike price) jest to cena realizacji opcji, która jest ustalona w dniu zakupu/sprzedaży opcji i po tej cenie nabywca opcji ma prawo do nabycia lub sprzedaży (w zależności od rodzaju opcji) danego instrumentu bazowego.

Cena instrumentu pierwotnego jest to bieżąca cena rynkowa tego instrumentu.

Przy realizacji opcji należy brać pod uwagę premię płaconą przez nabywcę opcji wystawcy opcji. Premia stanowi swoiste wynagrodzenie dla wystawcy opcji za gotowość do jej realizacji na życzenie nabywcy. Tym samym podnosi koszty nabywcy opcji. Wysokość premii zależy m.in. od takich czynników, jak:

•  cena bazowa opcji,

•  cena instrumentu bazowego,

•  czas pozostający do wygaśnięcia opcji,

•  zmienność ceny instrumentu bazowego.

Cena bazowa opcji ma dodatni wpływ na wysokość premii w przypadku opcji sprzedaży i odwrotnie - ujemny wpływ na wysokość premii w przypadku opcji kupna. Innymi słowy, im niższą cenę zakupu instrumentu bazowego i wyższą cenę sprzedaży instrumentu bazowego ma zagwarantowaną w opcji jej nabywca, tym więcej za taką opcję musi zapłacić.

Cena instrumentu bazowego wpływa dodatnio na wysokość premii w przypadku opcji kupna i negatywnie w przypadku opcji sprzedaży, przy ustalonej w obu przypadkach cenie bazowej opcji. Jeżeli np. cena rynkowa akcji jako instrumentu bazowego rośnie, to przy stałej cenie bazowej opcji traci ona na wartości, gdyż maleje możliwość zysku.

Wysokość premii jest wprost proporcjonalna do ilości czasu pozostającego do wygaśnięcia opcji. Jak wiadomo, im dłuższy czas do wygaśnięcia, tym większe jest prawdopodobieństwo, że opcja będzie przynosiła nabywcy potencjalny zysk.

Zmienność ceny instrumentu bazowego ma dodatni wpływ na wysokość premii, i to zarówno dla opcji kupna, jak i dla opcji sprzedaży. Jeżeli cena instrumentu bazowego jest zmienna, istnieje również większe prawdopodobieństwo, że opcja zostanie realizowana, dlatego wystawca podnosi cenę opcji.

Tabela. Zależność między ceną opcji (premią) a zmianą czynników wpływających na jej wysokość

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jakub Kornacki

specjalista ds. rachunkowości zarządczej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK