| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jakie dokumenty związane z rocznym sprawozdaniem finansowym należy złożyć w rejestrze sądowym, a jakie opublikować w Monitorze Polskim B

Jakie dokumenty związane z rocznym sprawozdaniem finansowym należy złożyć w rejestrze sądowym, a jakie opublikować w Monitorze Polskim B

Wymienione dokumenty należy złożyć we właściwym rejestrze sądowym w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego (art. 69 ustawy o rachunkowości).

Jeśli roczne sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego (a więc do 30 czerwca - jeśli rok obrotowy równy jest kalendarzowemu), to należy w ciągu 15 dni po tym terminie (do 15 lipca) złożyć w sądzie niezatwierdzone sprawozdanie finansowe.

Obowiązująca od 1 stycznia 2009 r. nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadza szereg zmian w odniesieniu do składania dokumentów w rejestrze sądowym. Zmiany te będą jednak miały zastosowanie po raz pierwszy dopiero do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 r. Wśród nich należy wskazać na obowiązek:

• złożenia niezatwierdzonego sprawozdania finansowego w terminie 15 dni po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego i dodatkowo 15 dni po jego zatwierdzeniu (obecnie, tj. w przypadku sprawozdań za 2008 r., nie ma obowiązku późniejszego dostarczania do rejestru zatwierdzonych sprawozdań),

• złożenia przez kierownika oddziału przedsiębiorcy zagranicznego rocznego sprawozdania finansowego oddziału,

• złożenia przez kierownika oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, będącego instytucją kredytową lub finansową, rocznego sprawozdania finansowego oddziału oraz przetłumaczonych na język polski przez tłumacza przysięgłego następujących dokumentów:

  - rocznego sprawozdania finansowego instytucji kredytowej lub finansowej,

  - odpisu uchwały lub postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego instytucji kredytowej lub finansowej,

  - odpisu uchwały lub postanowienia organu zatwierdzającego instytucji kredytowej lub finansowej o podziale zysku lub pokryciu straty.

Wpis wzmianki o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego i innych dokumentów następuje na wniosek. Należy go wnieść na właściwym formularzu. W sytuacji gdy spółka jedynie składa sprawozdanie, powinna posłużyć się drukiem KRS - Z30 „Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty”. Koszt złożenia dokumentów w rejestrze przedsiębiorców to 290 zł. Składa się na niego kwota opłaty sądowej w wysokości 40 zł oraz opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym - 250 zł. Opłaty można uiścić łącznie na rachunek bankowy lub w kasie sądu, w którym funkcjonuje wydział gospodarczy KRS, do którego składany jest wniosek.

Z kolei, jeżeli przy okazji składania sprawozdania finansowego zgłaszane są także zmiany danych w rejestrze, to podstawą wniosku jest formularz KRS Z(...) z odpowiednim znacznikiem w zależności od formy prawnej jednostki składającej wniosek (np. KRS Z3 - „Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna”, KRS Z1 - „Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - spółka jawna, spółka komandytowa, spółka partnerska”, KRS Z5 - „Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - spółdzielnia”).

Załącznikiem do formularza KRS Z(...) jest m.in. KRS ZN - „Sprawozdania finansowe i inne dokumenty - załącznik do wniosku o wpis/zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców”. Od takiego wniosku spółka uiszcza jedną opłatę sądową za wpis zmiany w rejestrze, tj. 400 zł plus 250 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

W księgach rachunkowych opłaty te są ewidencjonowane w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej:

Wn konto 403 „Podatki i opłaty”,

Ma konto 100 „Kasa” ew. konto 131 „Bieżący rachunek bankowy”.

Opłaty te stanowią również koszt uzyskania przychodu.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK