| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jakie dokumenty związane z rocznym sprawozdaniem finansowym należy złożyć w rejestrze sądowym, a jakie opublikować w Monitorze Polskim B

Jakie dokumenty związane z rocznym sprawozdaniem finansowym należy złożyć w rejestrze sądowym, a jakie opublikować w Monitorze Polskim B

Wymienione dokumenty należy złożyć we właściwym rejestrze sądowym w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego (art. 69 ustawy o rachunkowości).

Jeśli roczne sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego (a więc do 30 czerwca - jeśli rok obrotowy równy jest kalendarzowemu), to należy w ciągu 15 dni po tym terminie (do 15 lipca) złożyć w sądzie niezatwierdzone sprawozdanie finansowe.

Obowiązująca od 1 stycznia 2009 r. nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadza szereg zmian w odniesieniu do składania dokumentów w rejestrze sądowym. Zmiany te będą jednak miały zastosowanie po raz pierwszy dopiero do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 r. Wśród nich należy wskazać na obowiązek:

• złożenia niezatwierdzonego sprawozdania finansowego w terminie 15 dni po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego i dodatkowo 15 dni po jego zatwierdzeniu (obecnie, tj. w przypadku sprawozdań za 2008 r., nie ma obowiązku późniejszego dostarczania do rejestru zatwierdzonych sprawozdań),

• złożenia przez kierownika oddziału przedsiębiorcy zagranicznego rocznego sprawozdania finansowego oddziału,

• złożenia przez kierownika oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, będącego instytucją kredytową lub finansową, rocznego sprawozdania finansowego oddziału oraz przetłumaczonych na język polski przez tłumacza przysięgłego następujących dokumentów:

  - rocznego sprawozdania finansowego instytucji kredytowej lub finansowej,

  - odpisu uchwały lub postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego instytucji kredytowej lub finansowej,

  - odpisu uchwały lub postanowienia organu zatwierdzającego instytucji kredytowej lub finansowej o podziale zysku lub pokryciu straty.

Wpis wzmianki o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego i innych dokumentów następuje na wniosek. Należy go wnieść na właściwym formularzu. W sytuacji gdy spółka jedynie składa sprawozdanie, powinna posłużyć się drukiem KRS - Z30 „Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - sprawozdania finansowe i inne dokumenty”. Koszt złożenia dokumentów w rejestrze przedsiębiorców to 290 zł. Składa się na niego kwota opłaty sądowej w wysokości 40 zł oraz opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym - 250 zł. Opłaty można uiścić łącznie na rachunek bankowy lub w kasie sądu, w którym funkcjonuje wydział gospodarczy KRS, do którego składany jest wniosek.

Z kolei, jeżeli przy okazji składania sprawozdania finansowego zgłaszane są także zmiany danych w rejestrze, to podstawą wniosku jest formularz KRS Z(...) z odpowiednim znacznikiem w zależności od formy prawnej jednostki składającej wniosek (np. KRS Z3 - „Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna”, KRS Z1 - „Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - spółka jawna, spółka komandytowa, spółka partnerska”, KRS Z5 - „Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - spółdzielnia”).

Załącznikiem do formularza KRS Z(...) jest m.in. KRS ZN - „Sprawozdania finansowe i inne dokumenty - załącznik do wniosku o wpis/zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców”. Od takiego wniosku spółka uiszcza jedną opłatę sądową za wpis zmiany w rejestrze, tj. 400 zł plus 250 zł za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

W księgach rachunkowych opłaty te są ewidencjonowane w ciężar kosztów podstawowej działalności operacyjnej:

Wn konto 403 „Podatki i opłaty”,

Ma konto 100 „Kasa” ew. konto 131 „Bieżący rachunek bankowy”.

Opłaty te stanowią również koszt uzyskania przychodu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK