| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Leasing a kredyt bankowy - co wybrać w czasie kryzysu

Leasing a kredyt bankowy - co wybrać w czasie kryzysu

Leasing jest obok kredytu bankowego najczęściej spotykaną formą finansowania inwestycji w środki trwałe, wykorzystywaną przede wszystkim przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Szczególnie w obecnej sytuacji na rynku należy bardzo dokładnie przeanalizować i porównać obie formy finansowania pod kątem korzyści i kosztów.

Kredyt bankowy, w odróżnieniu od leasingu, nie przewiduje również pozostałych usług dodatkowych, np. tzw. full service, na mocy której firma leasingowa bierze na siebie ciężar związany z konserwacją, remontami i częściami zamiennymi. Firmy leasingowe mogą nawet brać na siebie odpowiedzialność w zakresie wymiany dostarczonego sprzętu na nowsze modele, a także szkoleń specjalistycznych personelu.

Pod względem pakietu usług dodatkowych leasing jawi się jako korzystniejsza forma finansowania inwestycji niż kredyt bankowy ze względu na to, że cena tych świadczeń jest atrakcyjniejsza niż w przypadkach indywidualnych.

Leasing wypada korzystniej również pod względem ceny nabywanych środków trwałych. Firmy leasingowe, współpracujące na stałe z producentami sprzętu, mają możliwość uzyskania atrakcyjniejszych warunków zakupu dóbr inwestycyjnych niż indywidualny przedsiębiorca. Korzystniejsze warunki mogą dotyczyć również obsługi i serwisu posprzedażowego.

Leasing operacyjny w porównaniu z kredytem bankowym posiada kolejną zaletę w zakresie samej ewidencji księgowej i prezentacji w bilansie.

Zakup środka trwałego z wykorzystaniem kredytu bankowego powoduje wzrost w bilansie pozycji środków trwałych podlegających dalszej amortyzacji, natomiast po stronie pasywów następuje wzrost zobowiązań z tytułu kredytu bankowego. Taka operacja wpływa na pogorszenie wskaźników struktury bilansu. Leasing operacyjny natomiast nie niesie ze sobą zmian w strukturze aktywów i pasywów. Znajduje jedynie odzwierciedlenie w rachunku zysków i strat jako koszt okresu z tytułu płaconej raty leasingowej.

Przykład 1

Struktura bilansu firmy ABC Sp. z o.o. na 31 grudnia 2008 r. ma następującą postać:

Tabela 1. Bilans

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

1 stycznia 2009 r. firma planuje dokonanie inwestycji w środki trwałe (samochody dostawcze) w wysokości 5 000 000 zł. Firma rozważa możliwość sfinansowania inwestycji pięcioletnim kredytem bankowym albo leasingiem operacyjnym zawartym na pięć lat.

W przypadku wyboru finansowania inwestycji kredytem będzie on spłacany miesięcznie w sposób równomierny, tj. po 1 000 000 zł rocznie. Jaki będzie wpływ obu metod finansowania na strukturę bilansu?

Ocena wskaźników przed dokonaniem inwestycji

1. Wskaźnik zadłużenia:

zobowiązania łącznie : suma aktywów = 25 000 000 zł : 30 000 000 zł = 0,83

Wskaźnik płynności bieżącej:

aktywa obrotowe : zobowiązania krótkoterminowe = 18 000 000 zł : 17 000 000 zł = 1,058

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK