| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Leasing a kredyt bankowy - co wybrać w czasie kryzysu

Leasing a kredyt bankowy - co wybrać w czasie kryzysu

Leasing jest obok kredytu bankowego najczęściej spotykaną formą finansowania inwestycji w środki trwałe, wykorzystywaną przede wszystkim przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Szczególnie w obecnej sytuacji na rynku należy bardzo dokładnie przeanalizować i porównać obie formy finansowania pod kątem korzyści i kosztów.

Ogólnie rzecz biorąc, pod względem oprocentowania leasing jest droższą formą inwestycji od kredytu bankowego.

Leasing w porównaniu z kredytem bankowym jest uważany za dużo bardziej elastyczną formę finansowania. Leasing umożliwia indywidualne dostosowanie umowy do bieżących potrzeb korzystającego w zależności o przewidywanych przepływów gotówkowych przedsiębiorstwa poprzez odpowiednie dostosowanie opłaty wstępnej, kwoty wykupu, wysokości i częstotliwości rat. Jeżeli np. korzystający prowadzi działalność sezonową, w której główne wpływy uzyskuje latem i jesienią, jest możliwe, aby w tym okresie spłaty były wyższe, a w pozostałym zmniejszone.

Leasing umożliwia również uzależnienie wysokości spłat od kursu walutowego (leasing denominowany w walutach obcych), co stanowi naturalny hedging w przypadku uzyskiwania przez przedsiębiorstwo dochodów w walutach obcych i ogranicza w ten sposób ryzyko walutowe.

Leasing wypada korzystniej w stosunku do kredytu również pod względem przeniesienia ewentualnych praw i obowiązków z tytułu umowy leasingowej na podmiot trzeci, co może okazać się konieczne w razie trudności ze spłatą rat po stronie leasingobiorcy. Przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy leasingowej poprzez cesję umowy na podmiot trzeci jest rozwiązaniem szybszym i prostszym niż ewentualna odsprzedaż środka trwałego, na którym jest ustanowione zabezpieczenie banku w formie zastawu lub przewłaszczenia i spłata zaciągniętego kredytu.

Zabezpieczenie umowy leasingu jest dla przedsiębiorstwa dużo mniej uciążliwe niż w przypadku kredytu. Podstawowym zabezpieczeniem umowy leasingu jest przedmiot leasingu, nabywany przez finansującego i udostępniany korzystającemu. Dodatkowym zabezpieczeniem najczęściej jest weksel własny in blanco wystawiony przez korzystającego lub kaucja gwarancyjna. W przypadku kredytu bankowego banki często żądają zabezpieczeń w formie hipoteki czy zastawu, co jest rozwiązaniem kłopotliwym, długotrwałym i bardziej kosztownym.

Umowy leasingowe umożliwiają świadczenie dodatkowych usług związanych z finansowaniem inwestycji (takiej możliwości nie ma w przypadku kredytu bankowego). Do takich usług należą przede wszystkim: ubezpieczenie przedmiotu leasingu, podatki drogowe (w przypadku leasingu pojazdów powyżej 3,5 tony), a także serwis związany z eksploatacją. Decydując się na ubezpieczenie przedmiotu leasingu przez finansującego, korzystający może uzyskać korzystniejsze stawki ubezpieczenia w porównaniu z indywidualnym ubezpieczeniem danego aktywu w przypadku finansowania go kredytem bankowym. Jest to podyktowane tym, że firmy leasingowe dzięki stałej współpracy z brokerami czy firmami ubezpieczeniowymi są w stanie zaoferować swoim klientom atrakcyjniejsze pakiety ubezpieczeniowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK