| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Metody finansowania transakcji fuzji i przejęć w Polsce

Metody finansowania transakcji fuzji i przejęć w Polsce

Transakcje fuzji i przejęć na rynku polskim są powszechne. Dążenie do zwiększania grupy kapitałowej związane jest z oczekiwaniami akcjonariuszy co do wzrostu pozycji rynkowej podmiotu, w który zainwestowali swoje pieniądze.

Pojawienie się transakcji typu „Buy-Out” związane jest z faktem, że w krajach rozwiniętych, w których transakcje tego typu są przeprowadzane, formalnym nabywcą przejmowanego podmiotu jest specjalnie w tym celu nowo powołana spółka (czyli niejako bez przeszłości gospodarczej oraz bez wyposażenia w aktywa majątkowe). Spółka taka analizowana jest przez pryzmat podmiotów ją zakładających (innej spółki lub grupy spółek lub też osób fizycznych). W efekcie takiego działania spłata kredytu będzie uzależniona od możliwości finansowych przejmowanej spółki.

Te dwie zasadnicze cechy odróżniają wykup na zasadzie „Buy-Out” od tradycyjnej formy nabywania akcji spółki przez inne podmioty. W takiej tradycyjnej formie nabywania akcji przy wykorzystaniu kredytu bankowego ocenie kredytowej dokonywanej przez bank podlega przede wszystkim spółka zainteresowana przejęciem innego podmiotu. Taka spółka przejmująca jest wówczas zdolna do pożyczania środków finansowych w zamian za swoją wiarygodność kredytową. Natomiast w przypadku transakcji typu „Buy-Out” bank rozpatruje możliwość udzielenia kredytu dopiero po wnikliwej analizie sytuacji finansowej oraz wartości spółki będącej dopiero celem przejęcia.

Do transakcji typu „Buy-Out” zalicza się:

• wykupienie firmy przez grupę inwestorów zewnętrznych (ang. Leverage Buy-Out - LBO);

• wykupienie firmy przez jej kadrę kierowniczą (ang. Management Buy-Out);

• rekapitalizacja wspierana długiem (ang. leveraged recapitalisation);

• akcjonariat pracowniczy (ang. Employee Stock Ownership Plan - ESOP).

Pierwsza z wymienionej wyżej form, tj. wykupienie firmy przez grupę inwestorów zewnętrznych z użyciem dźwigni finansowej (LBO), polega na wykorzystaniu kredytu bankowego jako głównej formy finansowania transakcji wykupu akcji przejmowanego przedsiębiorstwa. Po tego typu transakcji akcje zostają zastawione przez bank, a przepływy gotówki generowane przez spółkę zostają w dużej mierze przeznaczone na spłatę kredytu. Oznacza to, że po przeprowadzeniu transakcji typu LBO formalnie nadal funkcjonuje kapitał własny, niemniej od strony praktycznej jest on w pełni „zastąpiony” kredytem bankowym.

Należy zwrócić uwagę, że po przeprowadzeniu transakcji typu LBO zmienia się zupełnie struktura własnościowa (jest to charakterystyczna determinanta tej metody wykupu). Poprzedni akcjonariusze za uzyskane akcje otrzymują gotówkę, natomiast nowi akcjonariusze nabywają akcje, jednak stanowią one zabezpieczenie banku.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK