| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Analiza kondycji finansowej przedsiębiorstwa

Analiza kondycji finansowej przedsiębiorstwa

Obecne warunki rynkowe, w jakich muszą funkcjonować przedsiębiorstwa, wymagają przeprowadzania wnikliwej analizy ich sytuacji finansowej. Informacje uzyskane z takiej analizy dają aktualny obraz przedsiębiorstwa. Jest to potrzebne do podejmowania decyzji bieżących i strategicznych z punktu widzenia zarówno kierownictwa, jak i odbiorców zewnętrznych.

•  czy struktura majątku odpowiada potrzebom przedsiębiorstwa,

•  jaki jest wpływ struktury majątku na zdolność przedsiębiorstwa do osiągania zysku.

Podstawowym wskaźnikiem oceny struktury majątku jest udział majątku trwałego i obrotowego w majątku całkowitym przedsiębiorstwa.

Wskaźnik majątku trwałego należy obliczać według następującego wzoru:

Poziom tego wskaźnika nie powinien być zbyt wysoki, ponieważ świadczyłoby to o tym, że przedsiębiorstwo ma niską zdolność dostosowywania się do zmian w otoczeniu. Poza tym posiadanie wysokiego majątku trwałego przyczynia się do powstawania wysokich kosztów stałych w postaci amortyzacji oraz świadczy o dość niskiej zdolności majątku do osiągania zysku. Trzeba jednak podkreślić, że jeśli wzrost majątku trwałego był zaplanowany przez przedsiębiorstwo np. w celu dostosowania się do potrzeb rynkowych, wówczas należy to ocenić pozytywnie.

Wskaźnik majątku obrotowego mierzy się wzorem:

Z punktu widzenia przedsiębiorstwa struktura majątku zdominowana przez majątek obrotowy jest korzystniejsza, ponieważ majątek ten:

•  w większym stopniu wpływa na wzrost przychodów ze sprzedaży i poprawę obrotowości majątku,

•  przyczynia się do wzrostu zysku na sprzedaży,

•  poprawia płynność finansową majątku,

•  stwarza lepsze możliwości dostosowania majątku do potrzeb rynku.

Są to dwa podstawowe wskaźniki służące do oceny struktury majątku. W podobny sposób można obliczać wskaźniki procentowego udziału każdego pojedynczego składnika majątku trwałego lub obrotowego.

Poziom majątku trwałego zależy w dużej mierze od profilu działalności przedsiębiorstwa. W przedsiębiorstwach produkcyjnych poziom majątku trwałego może być wyższy niż w przedsiębiorstwach usługowych.

Analizując strukturę kapitałów, można uzyskać informację, czym jest finansowany majątek oraz czyją stanowi własność. Dlatego należy rozpocząć od poznania kryterium własności kapitałów. Można tu wykorzystać dwa wskaźniki: wskaźnik udziału kapitałów własnych i wskaźnik udziału kapitałów obcych w stosunku do kapitałów całkowitych.

Tabela 1. Przykładowe wskaźniki struktury kapitałów własnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźnik udziału kapitałów własnych w kapitałach całkowitych wyraża stopień samofinansowania przedsiębiorstwa. Jego wysoki poziom świadczy o stabilnych podstawach finansowych przedsiębiorstwa oraz o jego niezależności. Jest to dobra informacja dla wierzycieli, którzy są lepiej chronieni przed ponoszeniem strat. Natomiast wskaźnik udziału kapitałów obcych informuje o rozmiarach zadłużenia przedsiębiorstwa. Jego zbyt wysoki poziom zwiększa ryzyko finansowe przedsiębiorstwa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK