| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Specyfika zarządzania finansami w MIS

Specyfika zarządzania finansami w MIS

Skuteczne zarządzanie finansami ma zapewnić firmie środki finansowe służące rozwojowi i wzrostowi wartości, a właścicielom i managementowi - wsparcie poprzez zagwarantowanie „szytej na miarę” informacji zarządczej.

Po piąte - na zarządzaniu finansami nie warto przesadnie oszczędzać. W praktyce oznacza to, że w małej firmie, której być może nie stać na osobę dedykowaną finansom, właściciel powinien zainwestować w swoją wiedzę, w wiedzę swojego księgowego, czy też wybierać profesjonalne, a nie tylko najtańsze usługi outsourcingu. W średniej firmie warto się zastanowić, czy jej rozmiary pozwalają zainwestować w profesjonalnego dyrektora finansowego lub kontrolera finansowego. Jeśli środki na to nie wystarczają, alternatywą jest rozwój umiejętności zarządczych głównego księgowego poprzez inwestycje w szkolenia lub korzystanie z usług doradczych. Można też zarządzanie finansami w dużej mierze wyoutsourcować, pozostawiając sobie podejmowanie kluczowych decyzji. Takie rozwiązanie może być elastyczne i porównywalne kosztowo lub tańsze.

Po szóste - w hierarchii organizacyjnej, oczywiście tam, gdzie jest ona wystarczająco rozbudowana, warto postawić na część zarządczą finansów. Oznacza to, że jeśli firma zatrudnia dyrektora finansowego lub kontrolera finansowego, to powinien on być szefem finansów i jemu powinna podlegać funkcja księgowa, a nie odwrotnie. Często w średnich firmach główny księgowy jest szefem kontrolera. Ma to sens tylko wtedy, gdy szef księgowości jest bardziej probiznesowy i jest lepszym menedżerem niż kontroler. Oczywiście jeśli firma nie ma ani dyrektora, ani kontrolera finansowego, tylko analityka, to funkcje zarządcze musi przejąć główny księgowy i to on musi być szefem finansów.

I na koniec najważniejsza zasada, dotycząca tak naprawdę wszystkich obszarów działania firmy - kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór ludzi, a następnie zapewnienie im warunków do osiągania ponadprzeciętnych rezultatów. W dziedzinie zarządzania finansami oznacza to, że średnie firmy powinny konkurować o najlepszych pracowników działów finansowych, bez względu na to, czy pracują w konsultingu, dużych czy średnich firmach. Ważne, żeby to byli profesjonaliści najwyższej klasy.

Struktura działu finansowego będzie zależeć oczywiście od wielkości firmy, jej potrzeb, złożoności prowadzonego biznesu. Żeby zaproponować przykładową strukturę dla segmentu MIS, warto popatrzeć, jak to robią duże podmioty. Choć mniejszym firmom tak rozbudowane działy nie będą potrzebne, jednak zadania do wykonania są podobne, tyle że na mniejszą skalę. Typowy dział finansów wygląda następująco:

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK