| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak bronić się przed bankowym tytułem egzekucyjnym

Jak bronić się przed bankowym tytułem egzekucyjnym

Przed zajęciem pieniędzy z rachunku bankowego przedsiębiorca może się bronić, składając powództwo przeciwegzekucyjne. Natomiast jego małżonek może ochronić część kwoty z rachunku wspólnego, wnosząc powództwo o zwolnienie od egzekucji.


Zadłużony przedsiębiorca, który ma rachunek w banku, musi liczyć się z tym, że komornik zajmie rachunek, by dokonać z niego egzekucji. Do zajęcia dochodzi w momencie doręczenia bankowi zawiadomienia o zakazie wypłat z rachunku. Polega ono na tym, że zaczyna obowiązywać zakaz wypłat z tego rachunku do wysokości zajętej wierzytelności z wyjątkiem bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzonej tytułem odszkodowania do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez prezesa GUS. Komornik musi jednak wyrazić zgodę na dokonanie tych wypłat. Zajęcie obejmuje nawet kwoty, które nie zostały na rachunku jeszcze zgromadzone, a będą wpłacone dopiero po dokonaniu zajęcia.

Na podstawie tytułu wykonawczego, który został wystawiony przeciwko dłużnikowi, komornik może też dokonać zajęcia z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich oraz z rachunku wspólnego małżonków. Dlatego współwłaściciele rachunku wspólnego muszą bronić zgromadzonych tam swoich pieniędzy przed zajęciem w drodze egzekucji.

Z rachunku wspólnego czynności egzekucyjne mogą być prowadzone tylko do wysokości przypadającego dłużnikowi udziału w nim. Aby nie została zajęta kwota przekraczająca wysokość tego udziału, zadłużony przedsiębiorca powinien - w ciągu tygodnia od dokonanego zajęcia rachunku - przedłożyć komornikowi treść umowy regulującej prowadzenie tego rachunku. Gdy tego dobrowolnie nie zrobi, może zostać wezwany do wyjawienia majątku.

W razie zajęcia rachunku wspólnego dla wspólników spółki cywilnej komornik powinien o tym zawiadomić pozostałych wspólników. Wtedy komornik ustala wielkość poszczególnych udziałów współposiadaczy rachunku. Chodzi tutaj o współwłasność środków zdeponowanych na rachunku, a nie o zakres uprawnień wynikających z umowy tego rachunku, np. do dysponowania zgromadzonymi środkami przez współposiadaczy. Gdyby umowa nie określała wysokości tych udziałów, wówczas domniemywa się, że udziały wszystkich są równe. Po ustaleniu wysokości udziału dłużnika w tym rachunku pozostałe udziały zostaną zwolnione z egzekucji.

Jeżeli przy prowadzeniu egzekucji przeciwko dłużnikowi zostaną zajęte udziały innych współposiadaczy rachunku, będą oni mogli jedynie wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym i domagać się wyłączenia spod egzekucji swoich pieniędzy.

Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi, który pozostaje w związku małżeńskim, może być prowadzona egzekucja z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka. Przed utratą oszczędności małżonek, który nie jest dłużnikiem, może się bronić, wnosząc powództwo o zwolnienie od egzekucji. Taką możliwość ma jednak tylko wówczas, gdy na tym rachunku wspólnym zostały zgromadzone środki, które nie wchodzą do majątku osobistego dłużnika, oraz środki, które nie pochodzą z pobranego przez dłużnika wynagrodzenia za pracę i dochodów uzyskanych z innej działalności zarobkowej, z jego praw autorskich, praw pokrewnych, praw własności przemysłowych i innych praw twórcy. Natomiast przy rachunku wspólnym małżonków nie ustala się ich udziałów w majątku wspólnym.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »