| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Firmy tracą cenne dane przez fałszywy YouTube i awarie sprzętu

Firmy tracą cenne dane przez fałszywy YouTube i awarie sprzętu

Jeżeli na adres firmowy lub prywatny otrzymałeś mejla z zaproszeniem do obejrzenia pliku wideo na stronie YouTube, możesz być pewien, że to działanie cyberprzestępców. Właściciele firm powinni pamiętać, że statycznie drogocenne dane firmy tracą nie w sieci, ale z powodu awarii sprzętu.

Jak wynika z badań firmy Ogicom, tylko w tym roku aż 15 proc. polskich firm utraciło dane (często bardzo cenne) z powodu zawirusowania sprzętu.

- Małe i średnie przedsiębiorstwa na ogół nie posiadają standardów związanych z bezpieczeństwem informacji - twierdzi Krzysztof Szyszka, prezes firmy Ogicom.

Nie chodzi tylko o zabezpieczenia przed cyberprzestępcami. Źródłem największych zagrożeń dla firm wcale nie okazuje się internet. Ogicom przebadał w sierpniu i wrześniu 470 małych i średnich przedsiębiorstw. Okazało się, że aż 35 proc. z nich straciło w tym roku ważne dane wcale nie w wyniku włamań do ich systemów przez cyberprzestępców, lecz z powodu awarii komputerów.

- W firmach nie wykonuje się kopii zapasowych, bo procedurę archiwizacji uznaje się za zbyt czasochłonną. Właściciele firm obawiają się, że w jej wyniku dane wyciekną na zewnątrz. Szkoda, bo zaniechanie archiwizacji może być kosztowne - podkreśla Krzysztof Szyszka.

Wyniki badań pokazały, że tylko w tym roku blisko 20 proc. firm utraciło dane z powodu awarii sprzętu komputerowego, a prawie 15 proc. z powodu nieumyślnego skasowania plików przez pracownika lub kradzież. 30 proc. firm przyznaje, że nie archiwizuje dane regularnie. Z kolei ponad 40 proc. archiwizuje danych na tym samym komputerze, na którym zapisane są istotne informacje. Do prawidłowego archiwizowania danych (na serwerach zewnętrznych) przyznaje się jedynie 7,9 proc. przedsiębiorców.

- To oznacza, że 93 proc. przedsiębiorców nie może czuć się bezpiecznie. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku kradzieży sprzętu, pożaru, powodzi, a nawet sabotażu, dane są nie do odzyskania - przypomina Krzysztof Szyszka.

Ważne!

Aby sprawdzić, czy komputer nie jest zainfekowany złośliwym kodem, warto skorzystać z witryny Infected or Not (http://www.infectedornot.com), na której dostępny jest bezpłatny skaner on-line Panda ActiveScan

Utrata danych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MichaŁ Fura

michal.fura@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK