| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Firmy tracą cenne dane przez fałszywy YouTube i awarie sprzętu

Firmy tracą cenne dane przez fałszywy YouTube i awarie sprzętu

Jeżeli na adres firmowy lub prywatny otrzymałeś mejla z zaproszeniem do obejrzenia pliku wideo na stronie YouTube, możesz być pewien, że to działanie cyberprzestępców. Właściciele firm powinni pamiętać, że statycznie drogocenne dane firmy tracą nie w sieci, ale z powodu awarii sprzętu.

Jak wynika z badań firmy Ogicom, tylko w tym roku aż 15 proc. polskich firm utraciło dane (często bardzo cenne) z powodu zawirusowania sprzętu.

- Małe i średnie przedsiębiorstwa na ogół nie posiadają standardów związanych z bezpieczeństwem informacji - twierdzi Krzysztof Szyszka, prezes firmy Ogicom.

Nie chodzi tylko o zabezpieczenia przed cyberprzestępcami. Źródłem największych zagrożeń dla firm wcale nie okazuje się internet. Ogicom przebadał w sierpniu i wrześniu 470 małych i średnich przedsiębiorstw. Okazało się, że aż 35 proc. z nich straciło w tym roku ważne dane wcale nie w wyniku włamań do ich systemów przez cyberprzestępców, lecz z powodu awarii komputerów.

- W firmach nie wykonuje się kopii zapasowych, bo procedurę archiwizacji uznaje się za zbyt czasochłonną. Właściciele firm obawiają się, że w jej wyniku dane wyciekną na zewnątrz. Szkoda, bo zaniechanie archiwizacji może być kosztowne - podkreśla Krzysztof Szyszka.

Wyniki badań pokazały, że tylko w tym roku blisko 20 proc. firm utraciło dane z powodu awarii sprzętu komputerowego, a prawie 15 proc. z powodu nieumyślnego skasowania plików przez pracownika lub kradzież. 30 proc. firm przyznaje, że nie archiwizuje dane regularnie. Z kolei ponad 40 proc. archiwizuje danych na tym samym komputerze, na którym zapisane są istotne informacje. Do prawidłowego archiwizowania danych (na serwerach zewnętrznych) przyznaje się jedynie 7,9 proc. przedsiębiorców.

- To oznacza, że 93 proc. przedsiębiorców nie może czuć się bezpiecznie. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku kradzieży sprzętu, pożaru, powodzi, a nawet sabotażu, dane są nie do odzyskania - przypomina Krzysztof Szyszka.

Ważne!

Aby sprawdzić, czy komputer nie jest zainfekowany złośliwym kodem, warto skorzystać z witryny Infected or Not (http://www.infectedornot.com), na której dostępny jest bezpłatny skaner on-line Panda ActiveScan

Utrata danych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MichaŁ Fura

michal.fura@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »