REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak na Wschód, to z kredytem eksportowym

Jacek Iskra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Eksporterzy towarów na rynki wschodnie powinni zapoznać się z ofertą banków, która może okazać się remedium na kłopoty z płynnością finansową. I to nie tylko polskich przedsiębiorców, ale także ich zagranicznego kontrahenta.

REKLAMA

Kredyt eksportowy, przeznaczony na finansowanie eksportu polskich firm, mają w swojej ofercie niemal wszystkie komercyjne banki działające w naszym kraju. W bankowej ofercie można znaleźć instrumenty pozwalające na finansowanie inwestycji zarówno przed jej rozpoczęciem, jak i w trakcie realizacji samego kontraktu. Tak zwane prefinansowanie eksportu to rozwiązanie służące przede wszystkim finansowaniu kontraktów eksportowych w fazie ich realizacji, czyli przed wyprodukowaniem lub wysłaniem przedmiotu kontraktu za granicę. Kredyt taki jest dogodny w sytuacji, kiedy eksporter dopiero poszukuje środków finansowych na zakup surowców niezbędnych do planowanej produkcji eksportowej. Zabezpieczeniem oraz źródłem spłaty tego typu kredytów są na ogół przyszłe należności eksportowe z tytułu zawartego kontraktu.

REKLAMA

Jednak najbardziej popularną formą kredytów eksportowych są te przeznaczone na spłatę należności z tytułu realizacji kontraktu eksportowego. Mogą być one udzielane zarówno eksporterowi, jak i nabywcy samego towaru.

REKLAMA

- Kredyt dla nabywcy jest przyznawany zagranicznemu importerowi lub jego bankowi. Finansowanie to umożliwia przede wszystkim zakup polskich dóbr lub usług o charakterze inwestycyjnym dostarczanych przez firmę z Polski, w przypadku gdy potencjalny nabywca nie ma chwilowo środków na ich nabycie - uważa Waldemar Wrona, doradca klienta ds. finansowania handlu w Kredyt Banku.

Kredyt przyznaje się nabywcy lub jego bankowi, natomiast środki wypłacane są w transzach lub jednorazowo bezpośrednio eksporterowi. Jak tłumaczy Waldemar Wrona jest to finansowanie szczególnie popularne wśród polskich przedsiębiorców współpracujących z partnerami z krajów rozwijających się, o niepewnej sytuacji politycznej czy też tych, gdzie rynki finansowe są na niższym poziomie konkurencji i rozwoju niż u nas. W tym przypadku oprocentowanie kredytu dla nabywcy aranżowane przez bank w Polsce jest zwykle korzystniejsze niż alternatywny kredyt inwestycyjny dla importera uruchomiony przez jego lokalny, krajowy bank.

- Najczęściej kredyty aranżujemy dla kontraktów eksportowych do krajów byłego Związku Radzieckiego, Indii czy Pakistanu. Natomiast z uwagi na wysoki poziom rynków finansowych w Europie Zachodniej nie zdarza się, by z tej formy finansowania korzystali importerzy z tamtych krajów. Gdyż na ogół korzystne czy podobne rozwiązanie finansowe mogą znaleźć u siebie w swoich bankach - dodaje Waldemar Wrona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkową korzyścią dla polskich eksporterów z tytułu kredytu dla nabywcy jest fakt, że kredyty mogą zostać objęte ubezpieczeniem Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), które gwarantuje otrzymanie zapłaty za dostarczony towar w przypadku upadłości czy niewypłacalności zagranicznego kontrahenta.

Alternatywnym rozwiązaniem dla kredytu dla nabywcy jest bezpośredni kredyt dla eksportera (dostawcy). Służy on refinansowaniu kredytu eksportera, którego udzielił on swojemu zagranicznemu kontrahentowi w ramach tzw. kredytu kupieckiego.

- Zauważamy rosnące zainteresowanie przedsiębiorców obiema formami kredytu eksportowego. I myślę, że wraz z coraz większymi zawirowaniami na międzynarodowych rynkach będzie ono jeszcze rosło - kończy Waldemar Wrona.

Ważne!

Najbardziej popularną formą kredytów eksportowych są te przeznaczone na spłatę należności z tytułu realizacji kontraktu eksportowego, mogą być one udzielane zarówno eksporterowi, jak i nabywcy samego towaru

JACEK ISKRA

jacek.iskra@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA