| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Windykacja długu to ostateczność

Windykacja długu to ostateczność

Działania hybrydowe redukują ryzyko zawarcia umowy z nierzetelnym partnerem i podnoszą skuteczność procesu odzyskiwania należności.


Prawdziwym przebojem rynkowym stają się nowoczesne rozwiązania łączące prewencję z windykacją.

- Większość przedsiębiorców wie, że dochodzenie płatności od nierzetelnego klienta po sprzedaży usługi jest często żmudne i skomplikowane. Dlatego coraz chętniej korzystają z narzędzi, które mogą zabezpieczyć ich przed nieuczciwym partnerem - mówi Urszula Okarma, dyrektor pionu relacji z klientami firmy Kruk.

Niedawno częstym źródłem danych o potencjalnych klientach były nieformalne informacje zdobywane przez samych przedsiębiorców. Dziś firma może skorzystać z usług wywiadowni gospodarczych, detektywów czy biur informacji gospodarczej. Zwłaszcza te ostatnie zyskują na popularności, a firmy odkrywają, że są one cennym źródłem wiedzy o zobowiązaniach konsumentów i przedsiębiorców.

Nie ma jednak pewności, że nawet sprawdzony i solidny klient zawsze będzie terminowo wywiązywał się ze zobowiązań. Dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek zwłoki w płatnościach. Przedsiębiorcy coraz poważniej podchodzą do ryzyka opóźnień. Z jednej strony świadczy to o tym, że wraz z rozwojem gospodarki i ilości transakcji proporcjonalnie coraz więcej podmiotów nie płaci w terminie, z drugiej zaś wierzyciele nie są już bierni, tylko szybko reagują na potencjalne i pojawiające się kłopoty finansowe, wyjaśnia Urszula Okarma.

Powierzenie działań prewencyjnych z windykacyjnych wyspecjalizowanym firmom zdejmuje z przedsiębiorcy konieczność rozbudowy własnych struktur operacyjnych, obniża koszty i zapewnia wyższą skuteczność działań.

- Wprowadzając takie rozwiązanie, spodziewaliśmy się jedynie wyższej skuteczności odzyskiwania należności. Szybko jednak okazało się, że wierzyciele potrzebowali właśnie takiego narzędzia - komentuje Urszula Okarma.

Działania hybrydowe są rozwiązaniem uniwersalnym, z którego mogą korzystać małe i średnie przedsiębiorstwa, jak też banki, pośrednicy kredytowi czy leasingodawcy. Mają one zastosowanie i w sektorze consumer finanse i w B2B. Najważniejsze zaś, że spełniają warunki stawiane przez wierzycieli - redukują ryzyko zawarcia umowy z nierzetelnym partnerem i znacząco podnoszą skuteczność procesu odzyskiwania należności.

MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK