REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pozyskać środki bez kredytu

Marek Matusiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dla małych zachodnioeuropejskich przedsiębiorstw faktoring jest jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania działalności. Są szanse, żeby tak samo było w Polsce.

Dynamiczny rozwój faktoringu - jego tegoroczne obroty mogą przekroczyć nawet 50 mld zł - nie przekłada się jeszcze na świadczenie usług dla najmniejszych polskich przedsiębiorstw. Wśród tysięcy małych i dziesiątek tysięcy firm mikro udział faktoringu w zaspokajaniu potrzeb finansowych jest ciągle bardzo mały. A przecież faktoring jest usługą najbardziej przystosowaną dla tych właśnie przedsiębiorstw ze względu na swój charakter.

REKLAMA

Przypomnijmy, w usłudze faktoringowej faktor wykupuje faktury firmy potrzebującej finansowania (faktoranta) natychmiast po ich wystawieniu. Faktor zapewnia w ten sposób swojemu klientowi stały dopływ gotówki. Wielkość tego finansowania jest powiązana z wielkością realizowanej przez przedsiębiorstwo sprzedaży. Przy rosnącej sprzedaży finansowanie również rośnie, co znakomicie ułatwia małym przedsiębiorstwom ich rozwój.

Ryzyko i zabezpieczenia

REKLAMA

Cechą najbardziej odróżniającą faktoring od finansowania bankowego jest podejście do oceny ryzyka i zabezpieczeń. W przypadku kredytów bankowych ocenia się zdolność kredytową klienta, a dodatkowo wymagane są twarde zabezpieczenia majątkowe (najczęściej hipoteka), często o wartości dwukrotnie przekraczającej wysokość udzielonego finansowania. Większość małych firm z reguły nie spełnia tych warunków i dlatego nie może uzyskać potrzebnych środków.

Jeszcze dotkliwiej brak dostępu do finansowania bankowego odczuwają firmy nowo powstające, a więc bez historii kredytowej i bez wartościowych nieruchomości. Ponieważ faktoring zakłada zabezpieczenie finansowania poprzez sprzedawaną fakturę, wydaje się o wiele bardziej wygodny dla tej grupy przedsiębiorstw. Faktor ocenia przede wszystkim ryzyko związane z brakiem zapłaty za nabytą fakturę przez jej płatnika. Ponieważ małe przedsiębiorstwa najczęściej pracują dla większych podmiotów, ten warunek o wiele łatwiej spełnić niż wymagania banków odnośnie do zdolności kredytowej i zabezpieczeń majątkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadrabianie zaległości

- Ze swojej natury obsługa transakcji faktoringowych jest o wiele bardziej pracochłonna niż obsługa kredytów bankowych. W faktoringu liczba dokonywanych operacji wykupu faktur z reguły jest znaczna, a każda z nich to samodzielnaą transakcja wymagająca osobnej obsługi i monitorowania. Dlatego naturalne jest, iż faktorzy preferują klientów dużych przekazujących do finansowania duże ilościowo porcje faktur. Stąd w początkowym okresie rozwoju faktorzy skupiają się na obsłudze firm większych - dowodzi Julian Kinkel, prezes AOW Faktoring.

Ważne!

REKLAMA

Faktoring przydatny jest firmom, które z powodu długiego terminu płatności mają problemy z płynnością finansową. Dzięki faktoringowi firmy te mogą znacznie skrócić okres spływu należności. Faktor prócz finansowania staje się też doradcą klienta, pomagając zarządzać należnościami

W Polsce brakuje dużych firm faktoringowych specjalizujących się w obsłudze małych i mikroprzedsiębiorstw. Powstały natomiast średnie i mniejsze firmy, jak Bibby Factor, Cash Flow, AOW Faktoring, Premium i inne, nastawione na obsługę klientów o stosunkowo niewielkich obrotach. Na razie oferta faktoringowa dla małych przedsiębiorstw jest jeszcze skromniejsza niż dla przedsiębiorstw dużych, ale z pewnością będzie się rozszerzać wraz z pojawianiem się nowych faktorów i zwiększaniem zaangażowania dotychczas działających.

Mały przedsiębiorca potrzebujący zewnętrznego wsparcia finansowego nie ma jednego prostego sposobu i na ogół musi korzystać z różnych źródeł: kredytów bankowych, często nieosiągalnych ze względu na brak zabezpieczeń lub brak zdolności kredytowej lub dostępnych w niedostatecznej wysokości, leasingu w przypadku nabywania maszyn, urządzeń czy środków transportu lub faktoringu, jeśli dokonuje sprzedaży na termin płatności (wśród małych firm sprzedaż na krótki termin płatności, tj. do 14 dni, praktycznie nie występuje).

Zatem mały przedsiębiorca przystępując do analizy możliwości uzyskania finansowania powinien do rozpatrywanych możliwości finansowania, takich jak kredyty i pożyczki bankowe, pożyczki od rodziny i znajomych, leasing czy zakupy ratalne, włączyć również faktoring i nauczyć się korzystać z dostępnej na rynku oferty.

MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA