| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Karty płatnicze pomagają zarządzać finansami domowymi i firmowymi

Karty płatnicze pomagają zarządzać finansami domowymi i firmowymi

Funkcjonalności poszczególnych kart płatniczych sprawiają, iż należycie wykorzystywane mogą się stać wygodnym i efektywnym instrumentem zarządzania finansami zarówno z punktu widzenia budżetu domowego, jak również, w przypadku kart firmowych, budżetu przedsiębiorcy.

Osoba prawna działa za pośrednictwem swoich organów lub pełnomocników, którzy są umocowani do jej reprezentowania zarówno w zakresie praw, jak i obowiązków, w tym zaciągania zobowiązań finansowych. W ramach prowadzonej działalności osoba prawna może podpisać z wydawcą karty umowę, w której jako posiadacz karty wskaże osoby umocowane do posługiwania się kartami w jej imieniu i do dokonywania transakcji obciążających rachunek karty posiadacza, czyli w tym przypadku osoby prawnej. Osoby takie otrzymują, poprzez wskazanie ich w umowie karty płatniczej, umocowanie do dokonywania płatności kartami wydanym na rzecz osoby prawnej i obciążania przez to jej rachunku kwotami zrealizowanych transakcji.

Krąg użytkowników kart firmowych nie jest ograniczony jedynie do przedstawicieli ustawowych danej osoby prawnej. Użytkownikami kart firmowych mogą być również pracownicy, którzy w ramach wykonywanych obowiązków muszą dokonywać wielu transakcji (np. pracownicy zaopatrzenia) albo dokonywać innego rodzaju płatności związanych np. z regulowaniem należności za paliwo (jest to częsty przypadek w firmach transportowych).

W przypadku kart prywatnych również spotykana jest instytucja użytkownika karty. Są to te osoby, na rzecz których wydawane są tzw. karty dodatkowe. Również w tej sytuacji wydanie karty dodatkowej jest możliwe po wskazaniu przez posiadacza w umowie osoby, na rzecz której wydana zostanie karta dodatkowa.

Podsumowując można stwierdzić, iż posiadaczami kart płatniczych mogą być osoby fizyczne oraz inne podmioty, które zawarły z wydawcami kart umowę o kartę płatniczą, natomiast użytkownikami kart są jedynie osoby fizyczne, które zostały uprawnione do posługiwania się kartami w umowie zawartej przez posiadacza z wydawcą.

Drugim z kryteriów, według którego można dokonywać podziału kart płatniczych, jest kryterium kredytowe. Jest to kryterium ściśle związane ze sposobem korzystania i tytułu do korzystania ze środków przez posiadacza karty.

Według tego kryterium karty płatnicze dzielone są w praktyce na trzy kategorie: kart debetowych, kart obciążeniowych oraz kart kredytowych. Ciekawostką może być fakt, iż ten podział praktyczny nie znalazł potwierdzenia w definicji karty płatniczej, która zawarta jest w ustawie Prawo bankowe. Ustawodawca przeprowadził bowiem podział kart płatniczych na karty służące do wypłaty gotówki lub dokonywania zapłaty bądź do wypłaty gotówki lub dokonywania zapłaty przy wykorzystaniu kredytu.

reklama

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »