| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Zawarcie układu z wierzycielem może uratować firmę

Zawarcie układu z wierzycielem może uratować firmę

Zadłużony przedsiębiorca może zawrzeć układ z wierzycielami nawet wówczas, gdy w sądzie toczy się postępowanie upadłościowe jego firmy. Zamiast likwidacji przedsiębiorstwa nastąpi jego restrukturyzacja.

Propozycje układowe obejmują wszystkie wierzytelności, które zaciągnął zadłużony przedsiębiorca przed dniem ogłoszenia upadłości. Należą też do nich wierzytelności zabezpieczone przez przeniesienie na zabezpieczenie własności rzeczy, wierzytelności albo praw. Układ obejmuje też odsetki od wierzytelności powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości, za cały czas opóźnienia spełnienia świadczenia.

Z układu zostały wyłączone następujące wierzytelności: alimenty, renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, wierzytelności o wydanie mienia, które podlegało wyłączeniu z masy upadłości, wierzytelności, które za zgodą sędziego komisarza zostały spłacone, wierzytelności, za które upadły przedsiębiorca odpowiada w związku z nabyciem spadku po ogłoszeniu upadłości, a także składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Nie obejmuje też wierzytelności ze stosunku pracy, zabezpieczonych hipoteką, zastawem skarbowym i hipoteką morską, gdy wierzyciel nie wyraził zgody na objęcie ich układem.

Ważne!

Propozycje układowe może zgłosić wierzyciel, który wystąpił z wnioskiem o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy z możliwością zawarcia układu i złożył wraz z wnioskiem wstępne propozycje układowe

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »