| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Przedsiębiorco uważaj na zachęcające oferty banków

Przedsiębiorco uważaj na zachęcające oferty banków

Założyłeś małą firmę, prowadzisz średniej wielkości przedsiębiorstwo, zarządzasz niewielką spółką i zastanawiasz się, czy możesz liczyć na pomoc banku? Konta, karty, kredyty, promocje, zniżki, konsultacje, doradztwo – warto się dokładnie przyjrzeć tym propozycjom. Dokładnie, bo trzeba też uważać. W gąszczu ofert i zachęt banków czyhają też czasami kruczki, mały druczek i przykre niespodzianki.

- Rosnąca konkurencja na rynku sprawia, że dostawcy produktów finansowych stosują różnego typu zabiegi, aby przekonać klientów do swojej oferty - mówi Katarzyna Siwek, analityk firmy doradczej Ekspander. - Gwiazdki i dopiski drobnym drukiem to stały element materiałów informacyjnych dotyczących pożyczek, kart kredytowych czy funduszy. Oferta, która na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo atrakcyjna, traci swój walor, gdy zapoznamy się ze szczegółami.
Niektóre banki zachęcają do brania kredytów hipotecznych, twierdząc, że nie pobierają prowizji. Haczyk jest w tym, że zamiast prowizji klient musi wykupić ubezpieczenie na życie lub od bezrobocia, którego koszt jest porównywalny z... prowizją banku. Kolejny haczyk, który tkwi w umowach kredytowych, to tzw. spread dla kredytów walutowych stosowany przez wszystkie banki (różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty; przy wypłacie kredytu stosowany jest kurs niższy, a przy spłacie - wyższy). Oczywiście traci na tym klient, zarabia bank.
Powszechną praktyką w przypadku kredytów ratalnych jest z kolei nie do końca uczciwe reklamowanie rat na tzw. zero procent. W rzeczywistości tylko część tych ofert to faktycznie nieobciążone ratami kredyty. W większości przypadków suma miesięcznych rat jest równa cenie kupowanego towaru, z tym że klient w momencie zakupu musi zapłacić prowizję równą pierwszej racie, o czym zazwyczaj nie jest informowany. W przypadku zakupu na kwotę 5000 zł rozłożonego na 10 rat po 500 zł taka prowizja skutkuje w rzeczywistości oprocentowaniem na poziomie 21%. Często banki zapewniają również, że jeśli kredyt na karcie spłaci się w terminie, to nie jest on oprocentowany. Okazuje się jednak, że czasami klienci ponoszą koszty nawet wtedy, gdy spełnią wspomniany warunek. Te i inne pułapki to tylko przykłady, które możny by mnożyć, a zatem podstawową zasadą każdej firmy, która rozważa możliwość skorzystania z oferty jakiegokolwiek banku, powinna być szczegółowa analiza umowy dotyczącej produktów finansowych.

 

Zysk bez ryzyka, czyli lokaty mają się dobrze

Jeszcze niespełna rok temu rynek tradycyjnych lokat bankowych był w odwrocie. Sprzyjała temu niska inflacja i niskie stopy procentowe będące jej pochodną. Dzisiaj sytuacja jest zgoła odmienna. Kilkumiesięczne spadki cen akcji, recesja w USA i niepewność rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie spowodowały, że klienci powrócili do sprawdzonych i bezpiecznych metod gromadzenia wolnych środków.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK