| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Czy firmowe konto można wykorzystywać dla celów innych niż związane z działalnością

Czy firmowe konto można wykorzystywać dla celów innych niż związane z działalnością

 Prowadzę własną firmę i zastanawiam się, czy firmowe konto bankowe, które posiadam, mogę także wykorzystywać dla celów innych niż bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą? Chciałabym dokonywać wpłat i wypłat niezwiązanych z moimi prywatnymi celami. Czy mogę?


Udzielając odpowiedzi na zadane pytanie, należy stwierdzić, iż nie ma takich przepisów prawnych, z których wynikałby zakaz korzystania z konta związanego z indywidualną działalnością gospodarczą dla celów prywatnych. Jednakże nie doradzamy tego typu działań.

Trzeba przyznać, że w takim przypadku jak indywidualna działalność gospodarcza nie ma większego znaczenia, czy zgromadzone środki są pieniędzmi firmy czy są prywatne, ponieważ właścicielem konta jest ta sama osoba. Należy jednak mieć na uwadze możliwość kontroli podatkowej, podczas której przedsiębiorca zobowiązany zostanie do wyjaśnienia, dlaczego nie wszystkie uznania rachunku zostały wykazane w dokumentacji podatkowej firmy. Tu jednak możliwość wykazania pochodzenia i przeznaczenia wszystkich przelewów i operacji na rachunku teoretycznie powinna uczynić zadość pytaniom urzędników. Jednak w celu uniknięcia tego typu wyjaśnień, lepiej posiadać odrębny rachunek dla celów prywatnych.

Sama konieczność posiadania rachunku bankowego przez przedsiębiorcę również nie wynika wprost z przepisów prawnych. Istnieje jednak bardzo wiele regulacji prawnych, z których wymóg taki wynika pośrednio. Narzucają one bowiem obowiązek dokonywania pewnych czynności właśnie z wykorzystaniem konta. I tak np. zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu (art. 61 Ordynacji podatkowej). Podobnie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przedsiębiorcy muszą opłacać w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego (art. 47 ust. 4b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Aleksandra Grabowska

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 61 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »