| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Banki na wiele sposobów różnicują ofertę kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorców

Banki na wiele sposobów różnicują ofertę kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorców

Wraz z rozwojem produktów bankowych zaciera się tradycyjny podział kredytów na obrotowe i inwestycyjne. Zwłaszcza stali klienci banku mogą liczyć na produkty pożyczkowe o mieszanym charakterze. Dzięki nim, kredytując cele inwestycyjne, można uporządkować całą gospodarkę finansową przedsiębiorstwa.

Dostępna na rynku bankowym oferta kredytów inwestycyjnych dla firm jest też zróżnicowana według kryterium, które umownie można by określić jako poziom współpracy z kredytującym. W szczegółach polega to na tym, że lepsze warunki kredytowania uzyska firma, która jest już klientem kredytującego banku. Zwłaszcza gdy zamiast standardowego rachunku bieżącego czy kredytowego ma z tym bakiem podpisaną umowę pakietową.

Pakiety biznesowe z reguły obejmują, poza operacjami bankowymi związanymi z prowadzeniem rachunku bieżącego, całe linie wszelkich produktów bankowych, z których firma, po podpisaniu stosownej umowy z bankiem, korzysta na szczególnych prawach. Są wśród nich produkty kredytowe, w tym coraz częściej kredyty o charakterze inwestycyjnym w postaci linii kredytowej przypominającej klasyczny overdraft, z której można skorzystać szybko i w sposób uproszczony, często bez konsultacji z bankiem, byle tylko były one przeznaczone na cele zgodne z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. zakup pojazdów, maszyn i urządzeń technicznych, sprzętu informatycznego lub wyposażenia firmy oraz innych środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności.

Pewną nowością na rynku bankowym jest obecnie różnicowanie oferty kierowanej do firm według etapu rozwoju przedsiębiorstwa. I tak na inne propozycje liczyć może firma dopiero debiutująca na rynku, na inne ustabilizowana, a na jeszcze inne innowacyjna, planująca dynamiczną ekspansję.

Te strategie bankowe w odniesieniu do klientów przekładają się także na ofertę kredytową, w tym w zakresie kredytów inwestycyjnych. Co prawda niezmiennie potencjalny kredytobiorca ubiegając się o finansowanie inwestycji musi wykazać się nienaganną historią finansową oraz odpowiednio przygotowanym biznesplanem, ale osiągnąwszy pewien status rozwoju może liczyć na wsparcie bankowego doradcy, w tym działającego z nim w stałej i ścisłej współpracy.

Ważne!

Pakiety biznesowe, które firmy zawierają z bankami, z reguły obejmują całe linie wszelkich produktów bankowych, z których firma korzysta na szczególnych prawach

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK