| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Z jakich kredytów może korzystać firma

Z jakich kredytów może korzystać firma

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw korzystają najczęściej z kredytu w rachunku bieżącym, kredytów inwestycyjnych lub obrotowych. Oferta banków dla firm jest jednak bardzo urozmaicona i na rynku ciągle pojawiają się nowe, coraz doskonalsze produkty dla przedsiębiorców.

Spłata kredytu w niewielkim stopniu obciąża bieżący budżet firmy, ponieważ można go rozłożyć nawet na 120 rat (dziesięć lat).

Część przedsiębiorców zastanawia się, czy korzystać z kredytu w przypadku wnioskowania o dotacje unijne. Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej tak. Dotacja wypłacana jest dopiero po zrealizowaniu inwestycji. Oznacza to, że firma ubiegająca się o wsparcie powinna w pierwszej kolejności zapewnić sobie finansowanie planowanej inwestycji, uzyskać akceptację instytucji odpowiadającej za wypłatę dotacji, zrealizować inwestycję, a dopiero po zakończeniu inwestycji otrzyma przyznaną dotację.

Finansowanie zewnętrzne pozwala - po pierwsze - uzupełnić własne środki finansowe. Po drugie - umożliwia realizację większej i nowocześniejszej inwestycji niż firma mogłaby sobie na to pozwolić, finansując wydatki w całości środkami własnymi. Tym samym firma zwiększa też swoje szanse na uzyskanie dotacji. Niezmiernie istotny jest także fakt, iż umowa kredytu czy też promesa udzielenia kredytu lub leasingu wskazuje instytucji przyznającej dotacje, że firma ma zapewnione finansowanie na opisany we wniosku projekt i ma dobrą sytuację finansową. Wskazuje również, że profesjonalna instytucja finansowa potwierdza celowość inwestycji.

Dodatkowym, niezaprzeczalnym argumentem jest pomoc przeszkolonych doradców bankowych w zakresie funduszy Unii Europejskiej, jak również wsparcie przy doborze najlepszej struktury finansowania projektu dopasowanej do warunków wynikających z programów unijnych.

Oferty banków z reguły obejmują cały pakiet usług związanych z finansowaniem projektów unijnych: począwszy od promesy kredytowej lub warunkowej umowy kredytowej (wystawianych przed złożeniem przez firmę wniosku o dotację), poprzez kredyt pomostowy udzielany na okres do wypłaty dotacji i kredyt inwestycyjny udzielany na okres ustalany z inwestorem, wykraczający poza termin wypłaty dotacji.

Banki udzielają również gwarancji prawidłowego wykonania umowy dotacji. Dokument taki może być wymagany m.in. w przypadku zaliczkowej wypłaty dotacji czy finansowania przedsięwzięć szkoleniowych i doradczych.

W ofertach niektórych banków możemy znaleźć bardzo ciekawe komercyjne kredyty finansujące uruchomienie nowych miejsc pracy. Aby uzyskać taki kredyt, przedsiębiorca powinien zadeklarować, że w ciągu 60 dni od wykorzystania kredytu zatrudni określoną liczbę osób zarejestrowanych w urzędzie pracy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK