| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Ubezpieczenie kredytu kupieckiego

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z ubezpieczenia kredytu kupieckiego, dodatkowo mają możliwość skorzystania z pakietu usług: monitoringu należności, faktoringu bądź windykacji należności.

To rozwiązanie ma jednak wadę: dość długo trzeba czekać na pieniądze z odszkodowania. Ale i na to jest sposób - połączenie ubezpieczenia z faktoringiem. Taka kombinacja pozwala na sprzedaż usług lub produktów z odroczonym terminem płatności z gwarancją otrzymania za nie zapłaty zaraz po wystawieniu faktury. Dodatkową korzyścią jest możliwość przejęcia całego ryzyka niewypłacalności odbiorcy przez faktora. W rozwiązaniach z zakresu ubezpieczenia należności dotychczas stosowanych na polskim rynku klient zawsze ponosił część ryzyka związanego z niewypłacalnością swoich odbiorców w postaci tzw. udziału własnego (standardowo od 10 do 20 proc. kwoty niezapłaconych faktur). Z takiego rozwiązania mogli dotąd korzystać klienci Euler Hermes i Coface.

- W ubiegłym roku, w ramach ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa, wprowadziliśmy możliwość ubezpieczania wykupu wierzytelności powstałych z tytułu kredytu kupieckiego przez wyspecjalizowane instytucje finansowe - mówi Agnieszka Pasterkiewicz z KUKE.

Taka opcja dotyczy właściwie wszystkich rodzajów należności: krótko-, średnio- i długoterminowych. Umożliwia eksporterom równoczesne skorzystanie z usług ubezpieczeniowych i finansowania eksportu (ocenianego przez komercyjne instytucje jako bardziej ryzykowny), a także stanowi ułatwienie finansowania realizowanych transakcji.

- Zgodnie z takimi założeniami ubezpieczeń instytucja finansująca ma możliwość bezpośredniego ubezpieczenia się w KUKE w związku z dokonaniem wykupu należności z kontraktu od polskiego eksportera - mówi Agnieszka Pasterkiewicz.

Dodaje, że ta oferta to odpowiedź na zapotrzebowanie gwałtownie rozwijającego się w Polsce rynku usług faktoringowych.

Korporację powołano do oferowania wsparcia eksporterom (zabezpieczenia kredytu kupieckiego polisą, którą gwarantuje Skarb Państwa jako główny udziałowiec spółki). Oprócz tego KUKE sprzedaje polisy typowo komercyjne. Wśród ostatnich nowości jest Europolisa, która jeszcze kilka miesięcy temu obejmowała ochroną tylko należności eksportowe.

- Od połowy października ubiegłego roku posiada zakres ochrony ubezpieczeniowej rozszerzony o należności od kontrahentów krajowych - mówi Agnieszka Pasterkiewicz.

Z kolei tzw. ubezpieczenie pakietowe od nowego roku może obejmować należności krajowe lub eksportowe (a nie tylko jak dotychczas oba rodzaje łącznie).

JAK DZIAŁA ZABEZPIECZENIE KREDYTU KUPIECKIEGO

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK