| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Kredyt pod unijne dotacje

Kredyt pod unijne dotacje

Kredyty o charakterze inwestycyjnym potrzebne są większości przedsiębiorstw, które chcą skorzystać z dofinansowania planowanego przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej.

Inne zasady, na jakich udzielany jest i rozliczany kredyt pod dotacje, nie różnią się od zasad udzielania standardowych kredytów dla firm. Kredyt może więc być udzielany zarówno w złotych, jak i w opcji walutowej, przede wszystkim w euro, USD oraz frankach szwajcarskich. Zazwyczaj w okresie trwania umowy kredytowej wysokość oprocentowania jest zmienna. Jednak w przypadku kredytów udzielanych na okres do 12 miesięcy banki dopuszczają umowne przyjęcie, iż wysokość oprocentowania może być stała.

Zazwyczaj też stopa procentowa równa jest wysokości stawki referencyjnej (określonej w umowie kredytu) powiększonej o marżę banku wyrażoną w punktach procentowych.

W przypadku kredytów pod dotacje banki pobierają też podobne prowizje, jak przy innych produktach kredytowych dla firm. I tak prowizja za udzielenie kredytu średnio waha się w granicach 1-2 proc. pożyczanej kwoty. Od niewykorzystanej kwoty (prowizja za gotowość) banki pobierają nawet 3 proc. wartości tej kwoty. Za to w przypadku tego rodzaju kredytów rzadko pobierana jest prowizja od przedterminowo spłacanej kwoty (prowizja rekompensacyjna). A jeśli już nawet występuje ona, nie przekracza 1 proc. kwoty kredytu.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Monitor Księgowego225.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

Praca

Oferty pracy z praca.pl

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem Infor.pl »