| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Skuteczność ściągnięcia długu zależy od czasu reakcji

Skuteczność ściągnięcia długu zależy od czasu reakcji

Najlepszą i najszybszą drogą do odzyskania należności jest działanie na drodze polubownej. Jeszcze lepsze efekty przynosi zabezpieczenie się przed długiem.


Właściciele małych i średnich firm zgodnie twierdzą, że zatory płatnicze są jedną z największych przeszkód na drodze rozwoju firmy. Niekiedy - zwłaszcza w przypadku małych podmiotów - mogą doprowadzić do zamknięcia działalności. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie, które zapewniają wyspecjalizowane firmy windykacyjne.

- Coraz lepsza sytuacja gospodarcza pozwoliła nam zmniejszyć straty firmy wynikające z nieodzyskanych należności - mówi Teresa Zaręba, prokurent warszawskiej firmy ATA-INT, dystrybutora urządzeń biurowych.

- Nauczeni doświadczeniem, wciąż korzystamy jednak z usług firm windykacyjnych. Poza tym w rejestrach sprawdzamy, czy kontrahent jest wiarygodny - dodaje.

Jeszcze kilka lat temu najczęstszą metodą odzyskania wierzytelności było skierowanie sprawy do sądu i egzekucja komornicza. Czas poświęcony na odzyskanie długu, skomplikowane procedury oraz omijanie prawa przez dłużnika sprawiały, że działania te nie były skuteczne.

- Czas trwania postępowań sądowych i oczekiwania na odpowiedzi urzędów umiejscawiają nas wśród najgorszych i najwolniejszych państw Europy - ocenia Krzysztof Matela, prezes Polskiego Związku Windykacji. Specjaliści zajmujący się rynkiem wierzytelności twierdzą, że skuteczność działań windykacyjnych zależy od szybkości reagowania. Im szybciej rozpocznie się windykacja po terminie wymagalności faktury, tym szansa na odzyskanie długu znacznie wzrasta. Przyjmuje się, że przed upływem 30 dni od powstania długu skuteczność jego windykacji zbliża się do 100 procent, zaś po upływie roku prawdopodobieństwo odzyskania należności maleje do kilku procent. Z badań wynika, że ponad połowa dłużników spłaca swoje zobowiązania po otrzymaniu wezwania do zapłaty z firmy windykacyjnej.

Profesjonalne firmy windykacyjne proponują małym i średnim przedsiębiorstwom cały wachlarz usług. Przede wszystkim stawiają na prewencję (już na wystawianych fakturach pojawiają się informacje, że w razie niespłacenia należności w terminie po dług zgłosi się firma windykacyjna). Proponują też wykup polisy (jest zabezpieczeniem przed ryzykiem, że kontrahent nie zapłaci za towary lub usługi) albo mają inne oferty.

- Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed utratą płynności finansowej, zwłaszcza dla firm, które nie mają dużych środków obrotowych, jest skorzystanie z usług firmy faktoringowej - zachęca Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK