| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Wekslem można zapłacić zobowiązania

Wekslem można zapłacić zobowiązania

Weksel skutecznie zabezpiecza pożyczone pieniądze. Można traktować go też jako papier wartościowy i regulować nim swoje zobowiązania.


Weksel spełnia trzy funkcje: płatniczą (zwaną też kredytową), zabezpieczającą i obiegową. Najczęściej stosowany jest jako zabezpieczenie pożyczki oraz w obrocie gospodarczym między przedsiębiorcami. Powinien być sporządzony na piśmie, odręcznie podpisany, natomiast na wystawionym przez osobę prawną musi być jeszcze dodatkowo pieczątka firmy. Chodzi o to, aby weksel uznać za zobowiązanie firmy, a nie osobiste zobowiązanie osoby, która się podpisała. Gdyby weksel wystawili wszyscy wspólnicy, to powinni go wszyscy podpisać. Wprawdzie za zobowiązania spółki cywilnej odpowiadają wszyscy wspólnicy, ale za zobowiązania z weksla odpowiadają osoby, które są na nim podpisane.

Posiadanie weksla ułatwia egzekucję nieuiszczonej w terminie należności, ponieważ pozwala szybko uzyskać sądowy nakaz zapłaty. Natomiast nie gwarantuje odzyskania pieniędzy, gdyby dłużnik okazał się niewypłacalny.

KIEDY WYSTAWIAMY WEKSEL

Weksel najczęściej wystawiany jest w następujących przypadkach:

• Przy zaciąganiu kredytu

• Przy udzielaniu pożyczki

• W razie robienia zakupów, jeśli nabywca w tej chwili nie ma pieniędzy, a otrzyma je wkrótce i będzie mógł zapłacić

Gdy wierzyciel udziela dłużnikowi kredytu i przyjmuje od niego weksel z zapisaną należną do zapłaty kwotą, to wówczas weksel spełnia funkcję płatniczą. Zapłata nastąpi dopiero po pewnym czasie od wystawienia weksla. Weksel zabezpiecza zapłatę do wysokości wystawionej na nim kwoty i na tym polega jego funkcja zabezpieczająca. Gdyby został wystawiony weksel in blanco, to każdy kto się na nim podpisze uzyska status dłużnika i będzie miał obowiązek zapłacić podaną na wekslu kwotę.

Wekslem można obracać wielokrotnie aż do dnia jego płatności. Przenoszony jest przez indos z jednej osoby na drugą. Na takim obrocie wekslem polega trzecia funkcja weksla - obiegowa.

Osoba, która wystawia weksel, zobowiązuje się, że sama zapłaci wpisaną na nim kwotę wierzycielowi w konkretnym terminie i w określonym miejscu. Taki dokument określa się jako weksel własny.

W obrocie występują też weksle trasowane, w których wystawca weksla poleca uregulować należności z wierzycielem osobie trzeciej, najczęściej będącej jego dłużnikiem. Gdyby trasant zapłacił, to wówczas wystawca weksla zostaje zwolniony ze swojego długu.

W obrocie występują weksle in blanco, które mają jedynie podpis, natomiast pozostałe rubryki nie są wypełnione. Najczęściej zabezpieczają zobowiązania pieniężne, na przykład kredyt, pożyczkę, gwarancję bankową. Wekslami in blanco mogą być zarówno weksle własne, jak i trasowane. Charakteryzują się tym, że dopiero po wręczeniu wierzycielowi zobowiązują go do zapłaty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK