| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Kiedy małżonek przedsiębiorcy odpowie za zaciągnięte przez niego długi

Kiedy małżonek przedsiębiorcy odpowie za zaciągnięte przez niego długi

Przedsiębiorca odpowiada za długi firmy swoim majątkiem osobistym. Niekiedy wierzyciel może jednak egzekwować zadłużenia z majątku wspólnego małżonków.


Sposób odpowiedzialności za długi, które przedsiębiorca zaciągnął w związku z prowadzoną działalnością, zależy od zawarcia z małżonkiem umowy majątkowej. Jeżeli małżonkowie zawarli intercyzę i firma wchodzi w skład majątku osobistego jednego z nich, to zobowiązania związane z firmą pokrywa on ze swojego majątku osobistego.

Przedsiębiorca, którego z małżonkiem łączy wspólność majątkowa, musi się liczyć z tym, że egzekucja jego zobowiązań zaciągniętych na firmę może być prowadzona z majątku wspólnego małżonków.

Często zdarza się, że przedsiębiorca zaciąga zobowiązania związane z prowadzeniem firmy oraz na inne cele, np. zakup auta. Za długi niezwiązane z firmą odpowiada ze swojego majątku osobistego. Jeżeli jednak na zaciągnięcie tych zobowiązań drugi małżonek wyraził zgodę, to wierzyciel może prowadzić egzekucję również z majątku wspólnego małżonków.

Zupełnie inna jest odpowiedzialność małżonka, który prowadzi działalność gospodarczą i w związku z tym zadłużył się. Na zaciąganie przez niego zobowiązań każdorazowo nie musi wyrażać zgody jego małżonek. Wówczas wierzyciel może egzekwować swoje roszczenia z rzeczy, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa nawet wówczas, gdy przedsiębiorstwo wchodzi do majątku wspólnego.

W takim przypadku wierzyciel powinien domagać się, a by sąd wydał klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi zadłużonego przedsiębiorcy. Musi jednak przed sądem udowodnić, że zadłużenie powstało w związku z prowadzeniem firmy. W takiej sytuacji małżonek przedsiębiorcy odpowiada tylko wówczas, gdy przedsiębiorcę i jego małżonka łączy wspólność majątkowa.

Za zobowiązania firmy przedsiębiorca odpowiada majątkiem osobistym, gdy prowadzi w ramach działalności jednoosobową firmę lub robi to jako wspólnik spółki cywilnej. Majątkiem osobistym odpowiada też wspólnik spółki osobowej. Na przykład egzekucja z majątku wspólnika spółki jawnej może zostać przeprowadzona dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna. Jednak w ten sposób nie może dochodzić wierzytelności, które powstały przed wpisaniem spółki do rejestru.

W tej sytuacji małżonek za zobowiązania związane z prowadzoną działalnością odpowiada wówczas, gdy taka odpowiedzialność ciąży na przedsiębiorcy.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK