| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Fundusze inwestycyjne dla małych firm

Fundusze inwestycyjne dla małych firm

Małe firmy, podobnie jak klienci indywidualni, mogą korzystać z coraz szerszej oferty towarzystw funduszy inwestycyjnych. Fundusz należy dobrać do możliwości finansowych spółki i pamiętać o bezpieczeństwie inwestowanego kapitału.


Najbardziej tradycyjną formą oszczędzania są lokaty bankowe. Ich zaleta to bezpieczeństwo kapitału i określony poziom odsetek, jednak jej zerwanie grozi utratą części lub całego wypracowanego zysku. Dla małych firm bardziej ryzykowną formą inwestowania nadwyżek kapitałowych, ale dającą szanse na wyższe stopy zwrotu niż z lokat, są fundusze inwestycyjne.

Najważniejszą zasadą przy inwestycjach jest określenie horyzontu czasowego, płynności, ryzyka oraz oczekiwanej stopy zwrotu. Każda firma zainteresowana dokonaniem zakupu jednostek uczestnictwa funduszy musi określić cel i oczekiwania wobec planowanej inwestycji.

Według Piotra Banasika, specjalisty w Centrum Inwestycyjnym Deutsche Bank PBC, krótkoterminowe lokowanie nadwyżek finansowych w funduszach jest dobrą formą okresowego zagospodarowania środków. Przy inwestycjach, np. na okres sześciu miesięcy, najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się zakup jednostek funduszu pieniężnego, który jest alternatywą dla lokat bankowych. Inwestowane środki powinny stanowić nadwyżki, które według kierownictwa firmy z bardzo wysokim prawdopodobieństwem nie będą musiały zostać wykorzystane do innych celów w określonym z góry okresie trwania inwestycji.

- Jeśli inwestycja w fundusze nie należy do podstawowej działalności danej firmy, środki powinny być lokowane w produkty zapewniające dużą płynność i bezpieczeństwo, np. fundusze rynku pieniężnego, ewentualnie fundusze obligacji - mówi Piotr Banasik.

Fundusze gotówkowe oraz rynku pieniężnego lokują środki m.in. w krótkoterminowe instrumenty dłużne: bony skarbowe i pieniężne, bankowe papiery wartościowe (certyfikaty depozytowe, bony oszczędnościowe), krótkoterminowe weksle komercyjne, lokaty bankowe oraz instrumenty o podobnym charakterze. Oba typy funduszy zaliczane są do najbezpieczniejszych.

- Wobec małych firm powinny obowiązywać podobne zasady jak w przypadku osób fizycznych. Należy pamiętać, że na niestabilnym rynku, z jakim mamy obecnie do czynienia, inaczej konstruuje się portfele. Mniejsza jest skłonność do maksymalizacji zysków przez ryzykowne inwestycje, a zaczyna dominować tendencja do godzenia się na niższą rentowność przy zmniejszonym ryzyku straty - mówi GP Witold Obszyński, wiceprezes Forum TFI.

Jedna z najczęściej wskazywanych zalet funduszy i przewaga nad lokatami to płynność. Taka forma inwestowania daje możliwość zlecenia wykupu jednostek uczestnictwa i realizacji zysku (procedura trwa kilka dni), podczas gdy likwidacja lokaty często naraża przedsiębiorcę na utratę całości dochodu z inwestycji (jak np. zysk z lokaty, zysk z inwestycji w funduszu jest opodatkowany 19-proc. stawką).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK