| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Fundusze inwestycyjne dla małych firm

Fundusze inwestycyjne dla małych firm

Małe firmy, podobnie jak klienci indywidualni, mogą korzystać z coraz szerszej oferty towarzystw funduszy inwestycyjnych. Fundusz należy dobrać do możliwości finansowych spółki i pamiętać o bezpieczeństwie inwestowanego kapitału.

- Jeśli zarządzający firmą, która ma wielu udziałowców czy akcjonariuszy, dysponują nadwyżkami, które nie muszą być przeznaczone na inwestycje lub dla właścicieli, zalecałbym ich zainwestowanie w fundusze o niskim poziomie ryzyka, np. w fundusze pieniężne i instrumentów dłużnych - mówi Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK AIB TFI.

W przypadku firm, które mają jednego właściciela, możliwe są inwestycje w fundusze, które charakteryzują się wyższym poziomem ryzyka, lecz mogą przynieść także wyższe stopy zwrotu. Należy jednak pamiętać, że strata może uszczuplić zainwestowany kapitał.

Wśród firm rzadko spotykaną formą lokowania nadwyżek finansowych są inwestycje w produkty o podwyższonym ryzyku, np. w fundusze zrównoważone inwestują 40-60 proc. środków w akcje, pozostałe w papiery dłużne, głównie obligacje) i akcyjne (inwestują przede wszystkim w akcje).

- Inwestowanie przez firmę środków w fundusze o zwiększonym ryzyku powinno więc stanowić wyjątek, a nie regułę - dodaje Piotr Banasik.

Przykładem ryzyka, jakie może stwarzać inwestycja środków spółki w akcje, jest przypadek Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, której zarząd, bez wiedzy rady nadzorczej i głównych akcjonariuszy, zainwestował miejskie pieniądze na giełdzie i stracił na tym ponad 1,3 mln zł.

W ofercie towarzystw funduszy inwestycyjnych znajdują się fundusze przeznaczone tylko dla osób prawnych, jednak ich dostępność dla firm małych jest raczej ograniczona. Główna przeszkoda to wysokie progi uczestnictwa. Dlatego mogą one wybierać głównie spośród funduszy przeznaczonych również dla osób indywidualnych. W przypadku zwykłych funduszy pieniężnych pierwsze wpłaty są niewysokie. Na przykład AIG Pieniężny to 1 tys. zł, kolejne minimum 500 zł. W BPH Skarbowym pierwsza wpłata to też 1 tys. zł, ale kolejne już tylko 100 zł. W Legg Mason Pieniężnym zarówno pierwsza, jak i kolejna wpłata wynoszą 100 zł.

Przeglądając ofertę TFI można też znaleźć fundusze z dużo wyższymi progami. W przypadku CitiPłynnościowego (fundusz tylko dla osób prawnych) pierwsza wpłata to 1 mln zł, a kolejne 100 tys. zł. W KBC Beta pierwsza wpłata to 10 mln kolejne 1 mln. Na rynku są jednak fundusze dostępne również dla mniejszych przedsiębiorstw. W UniWibid zarządzanym przez Union Investment można inwestować od 100 tys. zł, a kolejne wpłaty to min. 10 tys. zł (fundusz dostępny też dla osób fizycznych).

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

OPINIA

MATEUSZ OSTROWSKI

analityk Open Finance

Najlepszym rozwiązaniem dla firm są fundusze rynku pieniężnego, czyli najbezpieczniejsze. Pozwalają na lokowanie nadwyżek finansowych i dają stopy zwrotu zbliżone do lokat bankowych, ale mają nad bankowymi produktami przewagę, jeśli chodzi o płynność.

Pieniądze z funduszu można wycofać w dowolnym momencie. Przedsiębiorcy mogą się również zastanowić nad funduszami obligacji, bo te też należą do rodziny bezpiecznych funduszy, choć w ich przypadku wartość jednostki może podlegać dość znacznym wahaniom. Nie może to więc być inwestycja krótkoterminowa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK