| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Zakup lokalu na działalność z kredytu lub pożyczki

Zakup lokalu na działalność z kredytu lub pożyczki

Kredyt lub pożyczkę na kupno lokalu użytkowego uzyskamy w oparciu o firmową zdolność kredytową albo gdy jesteśmy osobą fizyczną, dzięki własnej zdolności kredytowej.

Podstawowym zabezpieczeniem pożyczki jest hipoteka. Może być ona stanowiona na: nieruchomości, użytkowaniu wieczystym, własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego, prawie do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub spółdzielczym prawie do lokalu użytkowego. Ponadto nieruchomość powinna być ubezpieczona od ognia i innych żywiołów w całym okresie kredytowania.

Osoba ubiegająca się o pożyczkę powinna do wniosku o jej udzielenie dołączyć: zaświadczenie o wysokości dochodów, aktualny odpis czterech działów księgi wieczystej, aktualną wycenę nieruchomości oraz potwierdzenie ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych.

JAK TO ZROBIĆ...

Jak zaciągnąć biznesowy kredyt hipoteczny

PROBLEM: Przedsiębiorca będący osobą fizyczną chce zaciągnąć kredyt na zakup lokalu użytkowego, w którym będzie prowadził działalność gospodarczą.

ROZWIĄZANIE: Zaczynamy od określenia celu inwestycyjnego, który chcemy sfinansować za pomocą kredytu. Jeśli celem tym jest nieruchomość, ustalamy, czy i kiedy można będzie założyć księgę wieczystą dla finansowanego przedsięwzięcia. Następnie sprawdzamy w ofercie banków, czy możliwe jest zastosowanie zabezpieczenia należności wobec banku w formie hipoteki wpisanej do księgi wieczystej nieruchomości, której zakup chcemy sfinansować. Jeśli nie, to czy możliwy jest wpis hipoteki do księgi wieczystej innej nieruchomości, którą mamy prawo dysponować. Jeśli powyższe rozwiązania nie są możliwe, rozważamy zasadność prywatnego kredytu lub pożyczki hipotecznej, którą pośrednio można będzie przeznaczyć na finansowanie celów związanych z działalnością gospodarczą.

Ważne!

Kupując lokal użytkowy na działalność gospodarczą, gdy zabezpieczeniem kredytu może być hipoteka, korzystniej i taniej jest wziąć kredyt hipoteczny

Okres spłaty kredytu jest wyższy niż spłaty pożyczki i może wynosić nawet 30 lat

Marianna Olszewska

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK