| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Łączenie polis kredytu kupieckiego z usługami faktoringowymi

Łączenie polis kredytu kupieckiego z usługami faktoringowymi

Towarzystwa ubezpieczeń kredytu kupieckiego wprowadzają coraz to nowe rozwiązania mające przyspieszyć otrzymanie płatności za fakturę przy udzielaniu kredytu kupieckiego. Integrują więc z polisami usługi faktoringowe.


Firma sprzedająca towar w kredycie kupieckim musi często miesiącami czekać na uregulowanie płatności. Nawet posiadanie polisy niewiele tu zmienia, bo wypłatę można dostać przeciętnie w ciągu 120-180 dni od daty złożenia do towarzystwa zlecenia na windykację. Na zrobienie tego mamy od 30 do 45 dni, licząc od terminu płatności faktury. W zależności od branży ten termin wynosi od miesiąca nawet do trzech od daty dostarczenia towaru. Mało tego, nawet jeśli dostaniemy odszkodowanie, to i tak będzie ono pomniejszone o 10-20 proc. udziału własnego w szkodzie, czyli tę część odszkodowania, którą klient ma pokryć z własnej kieszeni.

Dlatego firmy, którym zależy na możliwości udzielania kredytu kupieckiego, a jednak potrzebują pieniędzy, korzystają z usług faktoringowych. Dzięki nim mogą dostać większą część (80-90 proc.) należności od razu. Niestety, jeśli płatność za fakturę nie wpłynie, klient musi zwracać uzyskane w ten sposób pieniądze.

- W Polsce jeszcze do niedawna można było spotkać się z opinią, że faktoring i ubezpieczenie należności to usługi konkurencyjne wobec siebie. Tymczasem, jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, usługi te nie tylko nie są wobec siebie konkurencyjne, ale coraz częściej nawzajem się uzupełniają - mówi Katarzyna Kowalczyk, z Euler Hermes.

Dlatego ubezpieczyciele kredytu kupieckiego zgadzają się ubezpieczyć należności wynikające z takich faktur. Robią to albo na podstawie umów o współpracy z firmami faktoringowymi (np. Euler Hermes), albo wykorzystując własną tego typu spółkę (Coface).

- W tym roku podpisaliśmy porozumienie z Arvato Services Polska, w ramach, którego możemy oferować firmie, która kredytuje swoich odbiorców, a nie ma środków na bieżące finansowanie działalności i jednocześnie obawia się o wypłacalność swoich kontrahentów, kompleksowe rozwiązanie, jakim jest połączenie ubezpieczenia kredytu kupieckiego i faktoringu. Oczywiście współpracujemy również z innymi firmami faktoringowymi - mówi Katarzyna Kowalczyk.

Z kolei Coface wprowadził ostatnio nawet specjalny produkt łączący polisę ubezpieczenia kredytu kupieckiego z faktoringiem. Polega on na zapewnieniu ochrony ubezpieczeniowej należności, przy jednoczesnym otwarciu możliwości finansowania wybranych przez klienta dłużników. Pod warunkiem że posiadają oni limit kredytowy wynikający z polisy.

- Jeśli należności nie zostaną spłacone w terminie, ubezpieczony klient dostaje odszkodowanie, przy czym, co ważne, możliwe jest otrzymanie odszkodowania w wysokości nawet 100 proc. wartości faktur - mówi Anna Czulec, z Coface.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK