| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Łączenie polis kredytu kupieckiego z usługami faktoringowymi

Łączenie polis kredytu kupieckiego z usługami faktoringowymi

Towarzystwa ubezpieczeń kredytu kupieckiego wprowadzają coraz to nowe rozwiązania mające przyspieszyć otrzymanie płatności za fakturę przy udzielaniu kredytu kupieckiego. Integrują więc z polisami usługi faktoringowe.


Firma sprzedająca towar w kredycie kupieckim musi często miesiącami czekać na uregulowanie płatności. Nawet posiadanie polisy niewiele tu zmienia, bo wypłatę można dostać przeciętnie w ciągu 120-180 dni od daty złożenia do towarzystwa zlecenia na windykację. Na zrobienie tego mamy od 30 do 45 dni, licząc od terminu płatności faktury. W zależności od branży ten termin wynosi od miesiąca nawet do trzech od daty dostarczenia towaru. Mało tego, nawet jeśli dostaniemy odszkodowanie, to i tak będzie ono pomniejszone o 10-20 proc. udziału własnego w szkodzie, czyli tę część odszkodowania, którą klient ma pokryć z własnej kieszeni.

Dlatego firmy, którym zależy na możliwości udzielania kredytu kupieckiego, a jednak potrzebują pieniędzy, korzystają z usług faktoringowych. Dzięki nim mogą dostać większą część (80-90 proc.) należności od razu. Niestety, jeśli płatność za fakturę nie wpłynie, klient musi zwracać uzyskane w ten sposób pieniądze.

- W Polsce jeszcze do niedawna można było spotkać się z opinią, że faktoring i ubezpieczenie należności to usługi konkurencyjne wobec siebie. Tymczasem, jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, usługi te nie tylko nie są wobec siebie konkurencyjne, ale coraz częściej nawzajem się uzupełniają - mówi Katarzyna Kowalczyk, z Euler Hermes.

Dlatego ubezpieczyciele kredytu kupieckiego zgadzają się ubezpieczyć należności wynikające z takich faktur. Robią to albo na podstawie umów o współpracy z firmami faktoringowymi (np. Euler Hermes), albo wykorzystując własną tego typu spółkę (Coface).

- W tym roku podpisaliśmy porozumienie z Arvato Services Polska, w ramach, którego możemy oferować firmie, która kredytuje swoich odbiorców, a nie ma środków na bieżące finansowanie działalności i jednocześnie obawia się o wypłacalność swoich kontrahentów, kompleksowe rozwiązanie, jakim jest połączenie ubezpieczenia kredytu kupieckiego i faktoringu. Oczywiście współpracujemy również z innymi firmami faktoringowymi - mówi Katarzyna Kowalczyk.

Z kolei Coface wprowadził ostatnio nawet specjalny produkt łączący polisę ubezpieczenia kredytu kupieckiego z faktoringiem. Polega on na zapewnieniu ochrony ubezpieczeniowej należności, przy jednoczesnym otwarciu możliwości finansowania wybranych przez klienta dłużników. Pod warunkiem że posiadają oni limit kredytowy wynikający z polisy.

- Jeśli należności nie zostaną spłacone w terminie, ubezpieczony klient dostaje odszkodowanie, przy czym, co ważne, możliwe jest otrzymanie odszkodowania w wysokości nawet 100 proc. wartości faktur - mówi Anna Czulec, z Coface.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK