| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Leasing nadal popularny wśród przedsiębiorców

Leasing nadal popularny wśród przedsiębiorców

Upływający rok jest rekordowy dla firm leasingowych, które zanotowały ponad 50-proc. wzrost wartości zawieranych umów. W roku 2008 dobra koniunktura się utrzyma, a optymiści mówią o 40-proc. wzroście rynku, który zapewni sprzedaż samochodów i maszyn budowlanych.


Rynek leasingu w Polsce od kilku lat jest w fazie dynamicznego rozwoju. Podstawową przyczyną jego wzrostu są rosnące nakłady inwestycyjne firm związane z dobrą koniunkturą gospodarczą, wejściem Polski do Unii Europejskiej i napływem unijnych dotacji. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, do połowy 2007 roku polskie firmy przeznaczyły na inwestycje ponad 30 proc. więcej niż w roku poprzednim, a co trzecia firmowa inwestycja finansowana jest leasingiem. Według danych Związku Przedsiębiorstw Leasingowych wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej Polska znajduje się w ścisłej czołówce z 17-proc. udziale w tym rynku.

Wartość umów leasingowych, które zostały zawarte w naszym kraju w zeszłym roku, osiągnęła blisko 22 mld zł. Po trzech kwartałach 2007 roku firmy leasingowe zawarły umowy na 23,6 mld zł, co stanowi 60-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego i jednocześnie jest to o 2 mld zł więcej niż w całym 2006 roku. Szacuje się, że w całym 2007 roku wartość ta może być wyższa i przekroczyć 32 mld zł, co oznaczałoby około 50-proc. roczny wzrost tego rynku. Po planowanym rekordowym wzroście firmy leasingowe w przyszłym roku również spodziewają się rozwoju rynku.

- Można być niemal pewnym, że scenariuszem kilku najbliższych lat będzie dynamiczny wzrost rynku leasingowego w Polsce. Plany nowych inwestycji związanych z organizacją Euro 2012, czy kolejne środki unijne dają nam niejako gwarancję rozwoju branży - mówi Stefan Buczek, dyrektor departamentu pojazdów i flot VB Leasing.

- Nie przypuszczam, żeby rok 2008 był aż tak dobry jak mijający, ale jako branża zakładamy wzrost na poziomie co najmniej 25 proc. dla całego rynku - dodaje Radosław Boniecki, dyrektor zarządzający linii biznesowej Uniwersal Leasing w Europejskim Funduszu Leasingowym.

Szacunki niektórych przedstawicieli rynku są jeszcze bardziej optymistyczne i zakładają w przyszłym roku wzrost wartości portfela leasingowego o 35-40 proc.

Przedsiębiorcy coraz chętniej wybierają leasing ze względu na korzyści podatkowe, korzystne warunki ekonomiczne, minimum formalności i proste procedury oraz brak konieczności ustanawiania wysokich zabezpieczeń. A taka forma finansowania jest dostępna nawet dla przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność gospodarczą, który nie posiada historii rachunku bankowego oraz nie dysponuje wysokimi własnymi środkami finansowymi. Jak podkreślają przedstawiciele firm leasingowych, dziś z leasingu może skorzystać każda firma, która posiada kondycję finansową zapewniającą spłatę rat leasingowych, dlatego w Polsce z roku na rok wzrasta zainteresowanie leasingiem wśród małych i średnich przedsiębiorców.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK