| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Leasing nadal popularny wśród przedsiębiorców

Leasing nadal popularny wśród przedsiębiorców

Upływający rok jest rekordowy dla firm leasingowych, które zanotowały ponad 50-proc. wzrost wartości zawieranych umów. W roku 2008 dobra koniunktura się utrzyma, a optymiści mówią o 40-proc. wzroście rynku, który zapewni sprzedaż samochodów i maszyn budowlanych.


Rynek leasingu w Polsce od kilku lat jest w fazie dynamicznego rozwoju. Podstawową przyczyną jego wzrostu są rosnące nakłady inwestycyjne firm związane z dobrą koniunkturą gospodarczą, wejściem Polski do Unii Europejskiej i napływem unijnych dotacji. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, do połowy 2007 roku polskie firmy przeznaczyły na inwestycje ponad 30 proc. więcej niż w roku poprzednim, a co trzecia firmowa inwestycja finansowana jest leasingiem. Według danych Związku Przedsiębiorstw Leasingowych wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej Polska znajduje się w ścisłej czołówce z 17-proc. udziale w tym rynku.

Wartość umów leasingowych, które zostały zawarte w naszym kraju w zeszłym roku, osiągnęła blisko 22 mld zł. Po trzech kwartałach 2007 roku firmy leasingowe zawarły umowy na 23,6 mld zł, co stanowi 60-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego i jednocześnie jest to o 2 mld zł więcej niż w całym 2006 roku. Szacuje się, że w całym 2007 roku wartość ta może być wyższa i przekroczyć 32 mld zł, co oznaczałoby około 50-proc. roczny wzrost tego rynku. Po planowanym rekordowym wzroście firmy leasingowe w przyszłym roku również spodziewają się rozwoju rynku.

- Można być niemal pewnym, że scenariuszem kilku najbliższych lat będzie dynamiczny wzrost rynku leasingowego w Polsce. Plany nowych inwestycji związanych z organizacją Euro 2012, czy kolejne środki unijne dają nam niejako gwarancję rozwoju branży - mówi Stefan Buczek, dyrektor departamentu pojazdów i flot VB Leasing.

- Nie przypuszczam, żeby rok 2008 był aż tak dobry jak mijający, ale jako branża zakładamy wzrost na poziomie co najmniej 25 proc. dla całego rynku - dodaje Radosław Boniecki, dyrektor zarządzający linii biznesowej Uniwersal Leasing w Europejskim Funduszu Leasingowym.

Szacunki niektórych przedstawicieli rynku są jeszcze bardziej optymistyczne i zakładają w przyszłym roku wzrost wartości portfela leasingowego o 35-40 proc.

Przedsiębiorcy coraz chętniej wybierają leasing ze względu na korzyści podatkowe, korzystne warunki ekonomiczne, minimum formalności i proste procedury oraz brak konieczności ustanawiania wysokich zabezpieczeń. A taka forma finansowania jest dostępna nawet dla przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność gospodarczą, który nie posiada historii rachunku bankowego oraz nie dysponuje wysokimi własnymi środkami finansowymi. Jak podkreślają przedstawiciele firm leasingowych, dziś z leasingu może skorzystać każda firma, która posiada kondycję finansową zapewniającą spłatę rat leasingowych, dlatego w Polsce z roku na rok wzrasta zainteresowanie leasingiem wśród małych i średnich przedsiębiorców.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »