| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Co wybrać - faktoring czy kredyt

Co wybrać - faktoring czy kredyt

Perspektywa utraty płynności finansowej zmusza przedsiębiorców do poszukiwania środków na bieżącą działalność z zewnętrznych źródeł. Do takich należy faktoring, który jest zwykle droższy od kredytu bankowego. Jest jednak bardziej dostępny i w tym właśnie tkwi jego przewaga. 

Faktoring jest skierowany głównie do firm prowadzących sprzedaż z odroczoną płatnością, mających ograniczony kapitał własny i dostęp do kredytów bankowych (o dużym zapotrzebowaniu na elastyczne finansowanie), realizujących ekspansywną strategię zwiększenia obrotów m.in. poprzez stosunkowo długie terminy płatności.

Firma taka jest stabilna finansowo, a co najważniejsze - ma stałych, wiarygodnych odbiorców. Kredyty przyznawane są zaś nielicznym przedsiębiorstwom, spełniającym przyjęte przez bank kryteria i wykazującym tzw. zdolność kredytową. Ta ostatnia w głównej mierze polega na posiadaniu odpowiednich zasobów w postaci środków trwałych, kilkuletniej historii działalności na rynku, osiąganiu wystarczająco wysokiego przychodu oraz braku straty finansowej.

Korzystając z faktoringu, firma uzyskuje natychmiastowe finansowanie, dzięki czemu zachowuje płynność. Może spłacać swoje zobowiązania, planować zarządzanie swoimi finansami, w znaczący sposób minimalizować ryzyko ściągnięcia należności i przeciwdziałać negatywnym skutkom inflacji czy różnic kursowych w eksporcie. Zaciągnięcie kredytu obrotowego oznacza zaś zwiększenie zobowiązań bieżących i konieczność ich spłaty w ustalonych z bankiem terminach lub na ustalonych zasadach, a także problemy z zaciągnięciem kolejnych kredytów.

Agnieszka Wikarczyk

ekspert w zakresie finansów


1 Po otrzymaniu spłaty należności faktor wypłaca przedsiębiorstwu pozostałą część.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »