| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jakie korzyści daje kredyt kupiecki

Jakie korzyści daje kredyt kupiecki

 Kredyt kupiecki, zwany również handlowym lub towarowym (open account), udzielany jest przez sprzedawcę kupującemu i ma formę odroczonego terminu płatności. Jest to pozabankowa forma finansowania działalności gospodarczej.

2. Umiarkowana - strategia ta polega na elastycznym udzieleniu kredytów handlowych kontrahentom. Sprzedawca rezygnuje z zaliczki lub zapłaty z góry, jednak monitoruje na bieżąco stan zadłużenia klienta i kolejne dostawy towaru dokonywane są po uprzednim uregulowaniu należności za poprzednią dostawę. Powstaje wahadło - nowy towar jest otrzymywany po rozliczeniu poprzedniej dostawy.

3. Agresywna - polega na tym, że kredyty handlowe obejmują wszystkich kontrahentów, nawet tych o wysokim stopniu ryzyka. Stosowana jest przede wszystkim wtedy, gdy przedsiębiorstwo sprzedawcy chce poszerzyć rynki zbytu swoich produktów.

Żadna z powyższych strategii nie jest idealna i nie musi być stosowana en bloque w stosunku do wszystkich kontrahentów. Wręcz przeciwnie. Można jednocześnie stosować dowolne strategie w stosunku do poszczególnych klientów. Na ogół konserwatywna strategia ma zastosowanie w stosunku do klientów nowych, niesprawdzonych, o niezbadanym statusie materialnym oraz pod względem moralności płatniczej. Agresywna zaś wówczas, gdy firma ma rozwiniętą komórkę windykacyjną lub dostatecznie dużą zyskowność w sprzedaży, co pozwala ryzykować straty z tytułu nieściągniętych płatności.

Elastyczna polityka kredytowa przedsiębiorstwa ma wiele zalet, pozwala rozszerzyć krąg kontrahentów, podnieść atrakcyjność swoich produktów w porównaniu z konkurencją, a w efekcie przysporzyć większych zysków. Obarczona jest jednak niebezpieczeństwem utraty części środków wskutek braku spłaty ze strony nierzetelnych lub niesprawdzonych należycie klientów. Sprawdzanie kontrahentów ma nierzadko kluczowe znaczenie dla powodzenia prowadzonej polityki kredytowej. Istnieje wiele sposobów sprawdzania kupującego. Najbardziej niezawodny, czyli długość współpracy, ma jedną zasadniczą wadę - jest rozciągnięty w czasie. W długofalowych relacjach z kontrahentami ważne są dane dotyczące historii współpracy - im ona dłuższa, tym większe poczucie bezpieczeństwa.

Udzielający kredytu kupieckiego może we własnym zakresie sprawdzić kontrahenta lub zlecić to wyspecjalizowanym wywiadowniom gospodarczym. Każdorazowo musi być podjęta decyzja o górnej granicy kosztowności zbierania danych - nie powinny one przekraczać spodziewanych zysków ze współpracy. Jeśli można we własnym zakresie i przy stosunkowo niskich kosztach sprawdzić opłacanie podatków i składek ZUS przez kontrahenta, zajrzeć do wpisów działalności gospodarczej i rejestrów handlowych, czy też szukać informacji w biurach komorników, to jest to mniej kosztowne i kłopotliwe niż procedura związana z wykorzystaniem wywiadowi gospodarczej.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK