| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Gdzie szukać środków na uruchomienie i prowadzenie firmy

Gdzie szukać środków na uruchomienie i prowadzenie firmy

Są pieniądze nawet dla startujących firm. W kilku bankach przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą ubiegać się o niewielki kredyt. Warto rozważyć także leasing. Na założenie firmy przewidziano też pieniądze w programach unijnych.


Na podstawie liczby podmiotów płacących składki do ZUS szacuje się, że w Polsce aktywnie funkcjonuje nieco ponad 2 mln przedsiębiorców. Kapitału najbardziej potrzebują firmy nowo powstające lub działające kilka miesięcy.

Mimo podwyższonego ryzyka, coraz więcej instytucji finansowych stara się wspomagać małe i młode firmy, w niektórych przypadkach już w momencie rozpoczynania działalności gospodarczej.

W mBanku można starać się o limit do 10 tys. zł. Bank podejmuje decyzję o przyznaniu limitu w koncie na podstawie historii kredytowej wnioskodawcy jako klienta indywidualnego. Sprawdza więc w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), czy klient wcześniej zaciągał pożyczki i czy spłacał je terminowo.

W Kredyt Banku można wnioskować na starcie o maksymalnie 15 tys. zł, ale w tym przypadku wymagane będą zabezpieczenia, np. zastaw na aktywach finansowych, co dyskwalifikuje młode firmy nieposiadające oszczędności. Decyzja o przyznaniu kredytu podejmowana jest na podstawie oświadczenia o dochodach w okresie kredytowania. Należy być przygotowanym na to, że bank nie przyzna kredytu w maksymalnej kwocie.

Również w ING Banku Śląskim istnieje szansa na uzyskanie kredytu w chwili startu. Bada się tu historię kredytową klienta w BIK. Kredyt udzielany jest w formie limitu na karcie kredytowej do 3 tys. zł, co z pewnością nie jest kwotą satysfakcjonującą. Kredytu dla rozpoczynających działalność można też szukać w MultiBanku i Banku BPH.

Firma, która ma już sześciomiesięczny, a najlepiej dwunastomiesięczny staż, może korzystać z większości produktów kredytowych oferowanych przez banki. W każdym przypadku wysokość limitu w koncie, kredytu obrotowego czy inwestycyjnego zależeć będzie od kondycji finansowej przedsiębiorstwa, np. od wysokości miesięcznych wpływów na rachunek. Przy kredytach inwestycyjnych firma będzie musiała przedstawić biznesplan.

Coraz aktywniejsze są fundusze pożyczkowe. Działają jako stowarzyszenia, fundacje lub spółki. Są instytucjami non profit. Kapitał pozyskują ze środków unijnych, budżetu państwa, z własnej działalności i od osób prywatnych.

O pożyczkę może się starać firma prowadząca działalność gospodarczą lub która dopiero ją rozpoczyna. Najlepiej, jeśli jest to mikro lub mały przedsiębiorca działający na rynku od przynajmniej trzech miesięcy, zatrudniający do 50 pracowników, a także osoby bezrobotne i absolwenci rozpoczynający działalność gospodarczą.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK