| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Gdzie szukać środków na uruchomienie i prowadzenie firmy

Gdzie szukać środków na uruchomienie i prowadzenie firmy

Są pieniądze nawet dla startujących firm. W kilku bankach przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą ubiegać się o niewielki kredyt. Warto rozważyć także leasing. Na założenie firmy przewidziano też pieniądze w programach unijnych.

Pierwsze pożyczki nie oszałamiają wysokością. Przedstawiciele funduszy podkreślają jednak, że jest to łatwiejszy sposób na pozyskanie kapitału niż ubieganie się o kredyt w banku. Przedsiębiorcy cenią krótki czas oczekiwania na wypłatę - średnio od 7 do 30 dni - i elastyczne formy zabezpieczeń (np. weksel, poręczenie).

Krótko działający przedsiębiorcy mogą też skorzystać z oferty firm leasingowych. Leasingować, czyli brać w użytkowanie, można pojazdy, maszyny, urządzenia, sprzęt IT, a nawet nieruchomości. Przez cały okres trwania umowy leasingowej właścicielem sprzętu jest leasingodawca, a przedsiębiorca użytkuje pojazd czy maszynę, płacąc miesięczne raty. Taka konstrukcja sprawia, że po stronie firmy leasingowej ryzyko jest mniejsze niż w przypadku banków. W razie niepłacenia rat leasingowych przedmiot leasingu wraca do firmy leasingowej, więc przedsiębiorca rozpoczynający działalność już w pierwszym miesiącu może podpisać umowę leasingu np. na zakup auta.

Korzystając z leasingu firma może też zmniejszyć swoje obciążenia podatkowe. W leasingu operacyjnym (jedna z form leasingu) raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu, dzięki czemu zmniejsza się podstawa opodatkowania.

Fundusze unijne dla przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MACIEJ BEDNAREK

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »