| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Gdzie szukać środków na uruchomienie i prowadzenie firmy

Gdzie szukać środków na uruchomienie i prowadzenie firmy

Są pieniądze nawet dla startujących firm. W kilku bankach przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą ubiegać się o niewielki kredyt. Warto rozważyć także leasing. Na założenie firmy przewidziano też pieniądze w programach unijnych.

Pierwsze pożyczki nie oszałamiają wysokością. Przedstawiciele funduszy podkreślają jednak, że jest to łatwiejszy sposób na pozyskanie kapitału niż ubieganie się o kredyt w banku. Przedsiębiorcy cenią krótki czas oczekiwania na wypłatę - średnio od 7 do 30 dni - i elastyczne formy zabezpieczeń (np. weksel, poręczenie).

Krótko działający przedsiębiorcy mogą też skorzystać z oferty firm leasingowych. Leasingować, czyli brać w użytkowanie, można pojazdy, maszyny, urządzenia, sprzęt IT, a nawet nieruchomości. Przez cały okres trwania umowy leasingowej właścicielem sprzętu jest leasingodawca, a przedsiębiorca użytkuje pojazd czy maszynę, płacąc miesięczne raty. Taka konstrukcja sprawia, że po stronie firmy leasingowej ryzyko jest mniejsze niż w przypadku banków. W razie niepłacenia rat leasingowych przedmiot leasingu wraca do firmy leasingowej, więc przedsiębiorca rozpoczynający działalność już w pierwszym miesiącu może podpisać umowę leasingu np. na zakup auta.

Korzystając z leasingu firma może też zmniejszyć swoje obciążenia podatkowe. W leasingu operacyjnym (jedna z form leasingu) raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu, dzięki czemu zmniejsza się podstawa opodatkowania.

Fundusze unijne dla przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MACIEJ BEDNAREK

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK