| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Od czego zależy forma zabezpieczenia kredytu

Od czego zależy forma zabezpieczenia kredytu

Zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego. Prawdopodobnie konieczne będzie także okresowe skorzystanie z kredytu obrotowego. Jakich zabezpieczeń może wymagać od nas bank? Czy zabezpieczenia zawsze są takie same w przypadku podobnych kredytów? Od czego zależy rodzaj zabezpieczenia?

Natomiast zastaw to przekazanie bankowi ruchomości (rzeczy, przedmiotu) jako dodatkowej gwarancji zwrotu długu. Istotne jest to, że wierzyciel może odstąpić od fizycznego przejęcia w posiadanie zastawionej rzeczy i pozostawić ją u dłużnika.

W przypadku kredytowania nieruchomości (budynków, budowli, hal produkcyjnych) najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest hipoteka. W prawie polskim hipoteka polega na dokonaniu wpisu do księgi wieczystej prowadzonej przez sąd rejonowy. Hipoteka daje wierzycielowi pierwszeństwo dochodzenia swych praw do danej nieruchomości.

UWAGA!

Przy zastosowaniu wymienionych zabezpieczeń często konieczne jest ubezpieczenie kredytowanej maszyny, pojazdu czy nieruchomości i przeniesienie pełni praw z polisy na bank. Koszty z tym związane pokrywa kredytobiorca.

Kolejnym możliwym do zastosowania zabezpieczeniem kredytu jest blokada środków na rachunkach bieżących lub depozytowych. Z punktu widzenia banku jest to najlepsze zabezpieczenie, gdyż charakteryzuje się największą płynnością. Niestety, tego samego nie może powiedzieć przedsiębiorca. Firmy wolą inwestować wolne środki pieniężne, niż zamrażać je na kontach bankowych jako zabezpieczenie zaciągniętego kredytu. Jest to niewątpliwa wada tego typu zabezpieczenia.

Jeżeli kredytobiorcą są mikrofirmy oraz małe firmy, mogą również skorzystać z poręczenia wekslowego lub wekslain blanco. W przypadku weksla in blanco niespłacenie kredytu daje bankowi prawo wpisania na wekslu kwoty wynikającej z pozostałego do spłaty zadłużenia. Skorzystanie przez bank z poręczenia wekslowego możliwe jest wtedy, gdy na wekslu wskazana zostanie trzecia osoba lub inny podmiot, który zobowiązuje się do pokrycia weksla.

UWAGA!

Bank może zażądać ustanowienia kilku zabezpieczeń. Jest to uzależnione od tego, jak bank ocenia kredytobiorcę oraz ryzyko związane z udzieleniem kredytu.

W przypadku kredytu obrotowego zabezpieczenie mogą stanowić wszystkie wymienione wcześniej zabezpieczenia stosowane przy kredytach inwestycyjnych. Jednak w tym przypadku banki stosują także:

• bankowy zastaw rejestrowy,

• cesję wierzytelności.

Zastaw rejestrowy został wprowadzony w 1996 r. na mocy ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Do jego ustanowienia potrzebna jest pisemna umowa między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu (zastawcą) a wierzycielem (zastawnikiem) oraz wpis do rejestru zastawu.

Drugim często stosowanym zabezpieczeniem w przypadku kredytów obrotowych jest cesja wierzytelności na zabezpieczenie. Polega ona na zabezpieczeniu wierzytelności banku w formie umowy między bankiem a jego klientem. Kredytobiorca ceduje (przenosi) na bank swoją wierzytelność wobec osoby trzeciej. Akt cesji wierzytelności powinien być dokonany w formie pisemnej. Zabezpieczenie to jest zazwyczaj stosowane jako zabezpieczenie dodatkowe.

Łukasz Kusak

ekspert w zakresie finansów i funduszy europejskich, pracownik redakcji

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK