| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Od czego zależy forma zabezpieczenia kredytu

Od czego zależy forma zabezpieczenia kredytu

Zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego. Prawdopodobnie konieczne będzie także okresowe skorzystanie z kredytu obrotowego. Jakich zabezpieczeń może wymagać od nas bank? Czy zabezpieczenia zawsze są takie same w przypadku podobnych kredytów? Od czego zależy rodzaj zabezpieczenia?

długość trwania kredytu - przy udzielaniu kredytu krótkoterminowego wartość przedmiotu zabezpieczenia prawdopodobnie nie zmieni się, natomiast w przypadku kredytów długoterminowych wartość zabezpieczenia może ulegać zmniejszeniu lub zwiększeniu (np. gdy zabezpieczeniem jest nieruchomość, której cena wzrośnie); w długim okresie może znacząco zmienić się również np. sytuacja finansowa poręczycieli;

sytuację finansową, gospodarczą oraz majątkową przedsiębiorcy;

sposób ustanowienia zabezpieczenia, zakres odpowiedzialności wynikającej z zabezpieczenia;

przewidywany nakład pracy banku przy ustanowieniu zabezpieczenia;

koszt ustanowienia zabezpieczenia - opłaty związane z ustanowieniem zabezpieczeń zwykle ponoszą kredytobiorcy, jednak obu stronom umowy powinno zależeć, aby zaproponowane zabezpieczenia były możliwie jak najtańsze i najłatwiejsze do uzyskania;

ryzyko związane z udzielaniem kredytów w tej samej branży lub podmiotom powiązanym kapitałowo - jest to kwestia szczegółowo regulowana przez normy zawarte w prawie bankowym;

realną możliwość zaspokojenia się z przyjętego zabezpieczenia - bankowi dużo łatwiej zaspokoić roszczenie np. z zabezpieczenia w formie środków na rachunku bieżącym niż dochodzić roszczeń z hipoteki.

Należy podkreślić, że bank ustala bardzo ogólnie, jakie zabezpieczenia akceptuje w przypadku poszczególnych kredytów. Często możliwe są negocjacje co do zabezpieczenia udzielanego kredytu. Dlatego nie można jednoznacznie określić, że zawsze w przypadku określonego rodzaju kredytu wystąpi dane zabezpieczenie.

Kredyty zaciągane przez przedsiębiorstwa można podzielić na dwie główne grupy: kredyty inwestycyjne i kredyty obrotowe. W związku z tym można wyróżnić najczęściej występujące w praktyce rodzaje zabezpieczeń.

Wśród zabezpieczeń stosowanych w odniesieniu do kredytów inwestycyjnych udzielanych małym oraz średnim firmom najbardziej popularne są:

• zastaw lub przewłaszczenie na przedmiocie inwestycji,

• hipoteka,

• weksel i poręczenie wekslowe,

• blokada środków na rachunkach bankowych i depozytowych.

Spośród wymienionych zabezpieczeń największą popularnością cieszy się zastaw lub przewłaszczenie na zabezpieczenie. Przewłaszczenie polega na tym, że dłużnik przenosi na wierzyciela własność swej rzeczy z równoczesnym zobowiązaniem się wierzyciela do przeniesienia własności tej rzeczy z powrotem na dłużnika po zaspokojeniu wierzytelności.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK