| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Leasing zwrotny najlepszy dla atrakcyjnych nieruchomości

Leasing zwrotny najlepszy dla atrakcyjnych nieruchomości

Leasing zwrotny pozwala na odblokowanie środków zamrożonych w posiadanej nieruchomości, które firma może przeznaczyć na inwestycje. Taką transakcję można sfinalizować w ciągu trzech tygodni.


• Klasyczny leasing nieruchomości, czyli taki, w którym finansowana jest nowa nieruchomość, nie jest usługą przeznaczoną dla małych firm.

- To prawda. W przypadku tego typu leasingu mówimy o inwestycjach w wysokości co najmniej 10 mln zł.

• Z czego to wynika?

- Z doświadczenia klientów. Jeżeli firmy rozwijają się dynamicznie, nie mają problemów z uzyskaniem niższych kwot w bankach, np. rzędu 2-5 mln zł. Firmy mogą zaciągnąć kredyt inwestycyjny na pięć lat. Kwota kredytu jest stosunkowo nieduża, dlatego obciążenia wynikające z obsługi takiej inwestycji są niewielkie. Skorzystanie z leasingu przy takiej skali inwestycji nie przyniesie dodatkowych, wymiernych korzyści.

• Co można zyskać finansując leasingiem transakcje o większej wartości?

- Leasing daje możliwość długoterminowego finansowania, nawet przez 10-15 lat, co w kredycie jest bardzo trudne, ponieważ banki udzielają kredytów inwestycyjnych z reguły na okres do dziesięciu lat. Wybierając leasing z dłuższym okresem spłaty, uzyskujemy znacznie niższe miesięczne raty leasingowe.

Ponadto leasing pozwala na efektywne zarządzanie stopą podatkową, daje możliwość rozłożenia obciążeń podatkowych w dłuższym terminie. W leasingu - w przypadku maszyn i urządzeń, można przyspieszyć amortyzację nawet trzykrotnie, a w przypadku nieruchomości dwukrotnie. Każdą ratę leasingową - w przypadku leasingu operacyjnego - firma może wliczyć w koszt uzyskania przychodu, co zmniejsza podstawę opodatkowania.

• Mniejsze firmy mogą skorzystać z leasingu zwrotnego. Na czym on polega?

- Jeżeli firma posiada atrakcyjną nieruchomość, może oddać ją w leasing zwrotny. Firma leasingowa odkupuje tę nieruchomość i przekazuje przedsiębiorcy w leasing. Dzięki temu klient może odblokować środki zamrożone w tej nieruchomości przeznaczając je na inwestycje lub na spłatę kredytu hipotecznego czy inwestycyjnego ciążącego na tej nieruchomości. W ten sposób możliwe jest uporządkowanie bilansu firmy.

Warto pamiętać, że po wybudowaniu nieruchomości jest ona zazwyczaj więcej warta niż w fazie projektu inwestycyjnego. Firma zyskuje więc dodatkową premię wynikającą ze wzrostu wartości obiektu. Jeżeli znajduje się on w atrakcyjnej lokalizacji, przeprowadzenie transakcji leasingu zwrotnego jest bardzo proste - może zająć zaledwie dwa, trzy tygodnie.

• Dostęp do leasingu zwrotnego też jest ograniczony. W ten sposób finansowane są transakcje o wartości co najmniej 1 mln zł. Dlaczego ten próg nie jest niższy?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

- przygotuj się na coś innego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK